Menu
LivingMag.cz
Kuchyň

Vision board a moodboard jsou cenné nástroje. Proč je mít na stěně?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

22. 2. 2024

Moodboardy využívají hlavně umělci a designeři. Tento užitečný nástroj si však od nich můžete vypůjčit i vy. Plánujete například přestavbu bytu a potřebujete si někde vizualizovat nápady na nový design? Chystáte party a chcete si ujasnit, v jakém stylu sladit výzdobu a dresscode? Moodboard můžete udělat digitálně i fyzicky a v tom druhém případě vám poslouží i jako dekorace.

Definice moodboardu: Co to je a k čemu slouží?

Moodboard (psáno také mood board) se dá přeložit jako „nástěnka nálady“. Nemusí však být nutně o tom, jak se cítíte – spíše jaký koncept nebo atmosféru si na ní chcete vytvořit. Designeři, podnikatelé a další s moodboardy pracují různě, ale styčným bodem je umísťování obrázků a nápisů na nástěnku tak, aby to pomohlo vizualizovat nějaký koncept. Díky nezávaznému upevnění pomocí špendlíků nebo přetažení kurzorem myši si můžete věci rozmístit tak, aby odpovídaly vašim myšlenkovým pochodům nebo potřebám estetické kompozice.

Na co všechno se dá moodboard využít:

  • design webovek
  • interiérový design
  • marketing produktů
  • módní design
  • plánování událostí

Můžete také narazit na rozlišení moodboard vs vision board. Co to je a v čem je rozdíl? Moodboard je více pracovní a týká se konkrétních projektů. Vision boardem nazýváme takovou nástěnku, kde si vytvoříte koláž svých osobních snů a větších cílů. Říká se, že vizualizace je velmi důležitá pro to, aby nám věci připadaly reálnější. Věříte-li na něco, čemu se říká zákon přitažlivosti, můžete se dívat na své sny na nástěnce a tím si je do života přitáhnout. Nemusí jít o nic mystického – obrázky vám poslouží i jako pozitivní motivace jít si zkrátka za svým snem.

Jak vytvořit efektivní vision board či moodboard?

  • Určete si, co tam chcete mít. Dejte si třeba chvilku brainstormingu a zaneste si předem na papír pojmy týkající se vašeho konceptu. Podle těch se budou snadno vyhledávat vhodné obrázky.
  • Pokud jste ale spontánní člověk nebo si nejste ze začátku jistí, můžete první krok klidně přeskočit. Scrolloujte obrázky náhodně, nechte se inspirovat za pochodu a vyberte si podle intuice. Někdy je třeba důvěřovat procesu.
  • Neklaďte meze fantazii. I když má třeba jít o vision board něčeho, čeho je možné dosáhnout, pokud ve vás nějaký pocit vyvolává třeba obrázek růžového jednorožce, klidně ho přidejte. Může jít třeba o symbol…
  • Neomezujte se ani materiálem a médii. Na fyzické nástěnce se budou hezky vyjímat tištěné obrázky, kresby, listí z venku i šperky. Použijte cokoliv, co sedí do designu, který se snažíte vymyslet.
  • Pohrajte si i s psaným obsahem a propojte jej s estetikou pomocí volby fontů.
  • Umístěte nástěnku na dobře dostupné a vámi frekventované místo.

Vybavte si pracovnu moodboardem. Jak na to?

Nástěnka je významnou součástí každého bytu. Může vám pomoci komunikovat se spolubydlícími a rodinou, zaznamenávat domácí povinnosti či sloužit k připichování obrázků od dětí. Pokud jste výtvarník, detektiv nebo třeba autor románů, pak víte, že vhodné rozmístění vizuálních prvků udělá hodně pro to, aby člověk porozuměl vztahům mezi nimi. Velkou roli hraje právě i fyzická podoba moodboardu nebo vision boardu.

To, že s prvky pracujete ručně, pomůže si věci zafixovat do paměti, ale také vám dopřeje relaxující tvořivé odpoledne. Chcete-li například vymyslet design pokoje, pak se vám také otevírá možnost osahat si různé textilní či jiné materiály a udělat si představu nejen na základě pohledu, ale také hmatem. Fyzické moodboardy upřednostňují právě i někteří návrháři interiérů, aby mohli dát vzorky ohmatat klientům.

Bytový architekt a jeho cena. Kolik by měl stát?

Ve fyzické formě se obzvlášť vyplatí mít vision board, protože nástěnka na zdi nikam nezapadne a budete ji mít stále před očima. Jako základ si můžete koupit nástěnku, sehnat v garáži primitivní korkovou desku nebo si jednobarevně natřít větší krabici od spotřebiče. Kdo rád kreslí, nechť ráčí zainvestovat třeba do bílé tabule a magnetů. Jak už jsme radili výše, nebojte se tisknout, kreslit, psát či stříhat, jak se vám jen chce. Má-li jít o vision board s motivační a dekorativní hodnotou, vyberte mu čestné místo s dobrým osvětlením, kde se na něj budete moci často dívat. Inspirace má být vidět!

Digitální moodboard online a snadno

Digitální tvorba moodboardů má spoustu výhod. Například to, že nezabírají fyzické místo, práce je čistší a máte zde k dispozici nepřeberné množství inspirace. Materiály si můžete scrollovat donekonečna a pak je dostat na virtuální nástěnku pouhými pár kliknutími. Online moodboardy se navíc dají sdílet i s kolegy, kteří s vámi na daném designu nebo jiném projektu spolupracují.

Existuje hned několik nástrojů, se kterými zvládnete snadno vytvořit digitální vision board či moodboard. Šablony seženete klidně i zadarmo, nabízí je například Canva, Adobe či Milanote. Jako moodboard či vision board se vlastně dá pokládat klidně třeba složka uložených obrázků na Pinterestu. Nebo si něco zkuste „splácat“ v Powerpointu, jste-li v tomhle noví – i tak se dá vytvořit efektivní moodboard. Pro soukromé účely si můžete stáhnout jakékoliv fotky, má-li to být profi moodboard, pak využijte třeba Shutterstock, Pixabay nebo jinou fotobanku.

Moodboard má sloužit jako předstupeň hotové autorské grafiky. V digitální podobě jej můžete nasdílet kamkoliv – tedy klidně i lidem, kteří vám mají tento koncept otestovat a ohodnotit. Dělá se to nejen při tvorbě rozhraní a designu webových stránek. Klidně si takhle třeba naplánujte svatební hostinu…

Zdroje:

Milanote, Centered By Design, Šimon Jůn, Štráfelda, Go Moodboard, Miro.com, Tereza Koucká, PlotBase, Turnstyle Designs,

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vision board a moodboard jsou cenné nástroje. Proč je mít na stěně?