Menu
LivingMag.cz
Dětský pokoj

Jak zařídit pokoj pro miminko? Hlavně prakticky a jednoduše

Narození dítěte je velká událost, která zamává s životem celé rodiny. A mění se také uspořádání prostoru v bytě či domku, protože miminko vyžaduje spoustu nových věcí a vybavení, které je potřeba někam umístit. I když si spousta maminek nechává dítě zpočátku u sebe, mít dětský pokojíček je více než vhodné. Dříve či později dítě bude potřebovat vlastní postýlku a rodiče svoje soukromí. Co by nemělo chybět v pokoji pro miminko a jak jej nejlépe vybavit?

Jak vymalovat pokoj pro miminko

Výmalba pokojíčku by neměla být nějak přehnaná, výrazná či pro dítě agresivní. Udělat čerstvě narozenému miminku v pokojíčku džungli rozhodně vhodné není. Volte jemné pastelové tóny, například zelenkavou nebo světle modrou, smetanovou, případně jednoduchou bílou. Výrazná výzdoba stěn zpočátku není žádoucí, čerstvě narozené miminko potřebuje mít klid a teprve se adaptovat na svoje nové prostředí.

Prostor by měl být zařízen jednoduše, prakticky a účelně. Pokoj pro miminko není zpočátku až tak pro dítě, jako spíše pro jeho maminku, která by v něm měla mít všechno po ruce. Při zařizování dětského pokoje dbejte také na to, aby nebyl příliš vzdálen od vaší ložnice, ideální by bylo, pokud by byl hned vedle, průchozí, anebo její součástí. Potřebujete mít přece jen k dítěti co nejblíže, stejně jako ono k vám.

Postýlka pro dítě, anebo kolébka?

Dominantou pokoje pro miminko by měla být dětská postýlka, která je potřebná, i když si dítě necháváte kvůli kojení na noc u sebe v posteli. Dítě může spát v postýlce kdykoliv přes den, vždyť malé dítě prospí až 18 hodin denně. Tak si také miminko bude zvykat na postýlku, v níž může později samo hezky spát i v noci. Postýlka by měla být ideálně dřevěná, ze zdravotně nezávadného materiálu, pozor dejte na výběr barev a nátěrů postýlky. Postýlka musí být stabilní, s patřičnými rozměry a nejlépe i polohovacím roštem. Přece jen je vhodné, aby malé miminko spalo nahoře a žena se nemusela k němu sklánět do velké hloubky, obzvláště, pokud je třeba po císařském řezu.

Veškerý nábytek v pokoji pro dítě musí být především praktický a funkční, mamince má umožnit co nejsnadnější manipulaci s miminkem, dítěti pak zajistit maximální bezpečí a pohodlí. Hrany postýlky mají být zaoblené, rozestupy příček od 4,5 do 7,5 cm, standardní rozměr postýlky pak bývá obvykle 120 x 60 cm. Později, až vám potomek trochu povyroste, můžete uvažovat o větší dětské postýlce. Matrace pro dítě by měla být středně tvrdá, vhodná je například z bambusu nebo kokosových vláken.

Pokud vás láká kolébka a hodí se vám i do interiéru, myslete především na to, zda ji opravdu využijete a bude pro vaše dítě bezpečná a praktická. I v případě kolébky je potřeba myslet na zdravotní nezávadnost použitých laků a barev, na bezpečí dítěte a to, zda se v kolébce bude cítit pohodlně. A také do kolébky je vhodné umístit nějakou podložku ať dítě neleží přímo na tvrdém dřevě. Naše babičky a prababičky se kdysi spokojily i s košem na prádlo, který byl ideální přenosnou a praktickou postýlkou pro malé miminko.

Jak vytvořit místo pro přebalování

Kromě postýlky je potřebné místo na přebalování. Pravděpodobně si pořídíte luxusní přebalovací pult, který postavíte do místnosti, ale můžete si poradit i jinak. Protože je potřeba mít k dispozici místo, kde můžeme manipulovat s miminkem, přebalovat ho nebo jinak ošetřovat či oblékat, je dobré pořídit si minimálně přebalovací podložku, kterou umístíte na stůl nebo komodu přesně ve výši vašeho pasu, abyste se nemusela příliš předklánět a ohýbat záda. Taková komoda je velmi praktická, protože potřebujete mít k dispozici spoustu věcí pro miminko: plenky, pudr, zásyp, oblečení, osušku a tak dále. Nemůžete někam daleko neustále odbíhat a nechávat dítě na podložce bez dozoru, velice brzy by se vám mohlo převrátit a spadnout dolů.

Pokud tedy volíte komodu, pak tak, abyste mohla zároveň otevírat a používat šuplíky. Pokud volíte stůl, pak byste jej neměla používat k ničemu jinému a je nutné mít hned vedle něj policový systém či skříňku, kde budete mít vše potřebné pro miminko k dispozici. Moderní přebalovací pultíky mohou být libovolně posouvatelné po místnosti a mají rovněž zásuvky, kam můžete ukládat věci pro miminko. Velikost pultu pro dítě do 1 roku by měla být zhruba 380×650 mm, přebalovací pult pro děti do 3 let pak minimálně 550×750 mm.

Křeslo pro kojení i odpočinek

Dalším důležitým vybavením pokoje pro miminko je pohodlné křeslo. Tam si může maminka unavená po celém dni sednout a počkat až děťátko usne, číst mu pohádku, vyprávět, miminko pohodlně kojit či krmit z lahvičky. K takovému křeslu se hodí kojící polštář, který umožní správnou polohu a zajistí tak maximální komfort pro ženu i dítě. U křesla by neměla chybět lampa s tlumeným světlem, které je potřeba k péči o dítě i v noci, ale které zároveň neruší a nesvítí příliš silně a pronikavě.

Na další vybavení pokoje, skříně na oblečení a hračky, případně psací stůl pro školáky, má vaše dítě ještě čas. Pokud chcete mít možnost se u dítěte natáhnout, nebo u něj přespat, hodí se jednoduchá válenda či postel i pro případy, kdy bude dítě hlídat babička, zatímco vy třeba po delší době strávíte večer s manželem a společně se vrátíte z divadla rovnou do své ložnice.

Koberec raději ne

Myslet je ale třeba i na koberec do dětského pokoje. Do pokoje pro miminko raději celistvý a drahý koberec nedávejte. Dítě prozatím nechodí a je možné, že na něm často skončí zbytky ublinkávání, obsah rozlitého nočníku a podobně. Navíc čím méně tkanin a alergenů, tím pro miminko lépe. Zvolte hladkou podlahu, kterou budete moci snadno udržovat a vytírat, není třeba zapínat hlučný vysavač na koberec.

Podlahu můžete opatřit malými měkkými koberečky, které vám jednak zútulní prostor, a jednak je budete moci snadněji udržovat. Později můžete přidat hrací podložku nebo pěnové čtverce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zařídit pokoj pro miminko? Hlavně prakticky a jednoduše