Menu
LivingMag.cz
Kuchyň

Světlo do kuchyně je nutné kvůli práci. Nešetřete na něm

Osvětlení v každé místnosti vašeho domova je zásadní. Do každého pokoje se ale hodí něco jiného a zatímco v ložnici uvítáme tlumené teplé světlo, v kuchyni se nebojíme pořádně osvětlené pracovní plochy. Protože se v kuchyni vaří, krájí zelenina nebo připravují zdravé a kvalitní pokrmy, je potřeba na všechno dobře vidět. Jaké osvětlení se tedy do kuchyně nejvíce hodí?

Je třeba vidět na práci i do talíře

Kuchyně obvykle není hlavním pokojem zajišťujícím člověku pohodu, odpočinek či trávení volného času, proto si asi těžko dovedeme představit nějaký originální stylový lustr. To spíše sáhneme po praktickém osvětlení, které nám vzhledově zapadne do stylu kuchyňského interiéru. Centrální osvětlení dokáže zajistit stropní světlo, které pomůže hezky osvítit ostrov do kuchyně, na němž nejčastěji pracujeme, případně u něhož také večer sedíme a večeříme po náročném dni, kdy už uvítáme klid a soukromí.

Pro práci v kuchyni se hodí jasné a výrazné, spíše studenější světlo, pro konzumaci jídla a klidovější režim zase pro změnu tlumenější teplé světlo. Ale pořád platí, že si musíme vidět do talíře.

Jak vybrat ostrov do kuchyně a udělat z něj srdce domova?

Každý kout kuchyně osvětlete jinak

Každý kuchyňský kout má ale jinou funkci a může mít i jiné osvětlení. Kromě centrálního světla se hodí bodová světla a speciální osvětlení kuchyňské linky a zejména pracovní desky, abychom si nestínili, protože obvykle stojíme zády k centrálnímu osvětlení. V dnešní době již nestačí stropní světlo a další světlo nad sporákem či digestoří, jako se to doporučovalo kdysi.

Použít se dají i LED světla nalepená na spodní části skříněk tak, aby osvětlovala pracovní plochu kuchyňské linky. Samotné centrální osvětlení kuchyně pak nemusí tvořit jen jedno stropní světlo, ale velice oblíbené jsou sady bodových světel, která se dají polohovat a natáčet do různých koutů místnosti.

Světlo nad jídelním stolem

Další světlo ještě může být přímo nad jídelním stolem, abychom viděli při jídle a nejedli potmě, natožpak kdybychom třeba vybírali rybí kosti. Nad stolem by pro útulnou a příjemnou atmosféru mělo být rozhodně teplé světlo se zastíněním. K práci u kuchyňské linky se zase hodí studené bílé světlo.

Někomu ale studené světlo vadí, volte tedy intenzitu studené či teplé barvy světla zásadně podle sebe a podle toho, jak je vám to příjemné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Světlo do kuchyně je nutné kvůli práci. Nešetřete na něm