Menu
LivingMag.cz
Rekonstrukce

Tapety do bytu. Jaký materiál si vybrat?

Pokud není vaším snem opakovaně malovat byt, ale líbí se vám praktické tapety, které jsou třeba i omyvatelné, pak mohou být skvělou volbou, jak si zútulnit svůj domov. Správně zvolené tapety dokáží byt projasnit, zkrášlit, opticky zvětšit, zútulnit a hlavně také zakrýt nerovnosti nebo jiné nepěkné problémy na vašich zdech. Pojďme se společně podívat na to, jaké druhy tapet existují a jaké by byly pro vás ty pravé.

Vliesové tapety

První typem tapet jsou takzvané vliesové tapety. Ty tvoří netkaná textilie vylisovaná z nepravidelně uspořádaných syntetických vláken a buničiny. Tapety jsou tedy strukturované a pevné, tím i odolné vůči poškrábání. Jsou i poměrně dost prodyšné, umožňují lepší tepelnou i zvukovou izolaci a můžete je částečně omývat. To jsou skvělé výhody vliesových tapet, které se tak hodí takřka do všech místností, dokonce i koupelen. Nejvhodnější jsou ale přece jen do dětského pokoje, obývacího pokoje nebo ložnice.

Na stěnu se připevňují mnohem snadnějším způsobem než klasické tapety a také se dají snadno odstranit a vyměnit, pokud by se vám už nelíbily. Lepidlo se totiž nanáší pouze na stěnu a protože jsou tapety pevné, můžete je jednoduše strhnout, aniž by vám ulpívaly na zdi. Vybrat si můžete z mnoha nádherných vzorů a barev. Hodí se na většinu povrchů, například sádrokarton či dřevotřísku.

Vinylové tapety

Vinylové tapety jsou klasické tapety vyrobené z umělého PVC, což je výhoda, protože jim nevadí vlhkost a voda. Proto je také většina těchto tapet plně omyvatelných a hodí se především do kuchyně a koupelny či WC, kde se s vlhkostí a párou setkáváme nejčastěji. Tyto tapety se dají snadno udržovat, pokud se náhodou znečistí, můžete je omývat a otírat. Jsou také odolné vůči mechanickému poškození. Protože jsou však neprodyšné, není vhodné je dávat do ložnic a dětských pokojů. Při aplikaci na zeď se lepidlo nanáší jak na stěnu, tak také přímo na tapetu. Vinylové tapety umí krásně zakrýt nedokonalosti stěn, praskliny, odřeniny, díry nebo výstupky ve zdech. Hodí se na všechny povrchy, zdi, sádrokarton, dřevotřísku i beton. Zakrýt jimi můžete i umakartové jádro v koupelně.

Papírové tapety

Klasické papírové tapety se dnes již moc nepoužívají, protože jsou velmi nepraktické. Nejčastěji se tedy setkáváme s vinylovými, nebo vliesovými tapetami. Klasický papír není moc odolný, snadno se trhá, velmi obtížně se s ním manipuluje při lepení na zeď a navíc není voděodolný.

Samolepící tapety

Asi nejpraktičtější jsou samolepící tapety neboli také samolepící fólie. S nimi totiž máte nejmenší práci. Odpadá vám námaha s nanášením lepidla, protože tyto tapety jsou jako samolepky: jednoduše sloupnete papírový kryt a tapetu můžete postupně lepit a vyhlazovat povrch tak, aby vám pod ní nezůstávaly vzduchové bubliny. Pokud ale lepíte velké plochy, není to vůbec snadné! Pravdou také je, že tyto tapety se nehodí primárně a dlouhodobě na stěny, ale jsou určeny spíše k renovaci nábytku nebo k polepu kachliček, dveří, kuchyňských linek a podobně. V podstatě se dají použít na všechny hladké a nesavé plochy v interiéru. Můžete si olepit starou a oprýskanou skříňku, knihovnu, stůl, obložení v dětském pokoji, dveře, kachličky na WC či v koupelně, kachličky v kuchyni nebo třeba samotnou kuchyňskou linku. Někdo se ale nebrání tomu použít tyto tapety i na určité plochy stěn.

Samolepící tapety jsou snadno omyvatelné a dají se rychle a jednoduše očistit, jsou voděodolné, odolné proti oděru a velmi praktické. Převážně jsou určeny k dekorativnímu účelu a nemůžete si s nimi vytapetovat stěny celého bytu. Prodávají se v nejrůznějších krásných vzorech a barvách, nejčastěji imitují různé typy dřeva nebo také cihly či kamene. Sehnat můžete i samolepící vliesové tapety, 3D tapety nebo fototapety.

3D tapety

Moderní novinkou, která dá vašemu bytu nový rozměr, jsou 3D tapety. Vypadají úchvatně, nejčastěji jsou vinylové a vypadají zkrátka třeba jako pravá kachlička nebo dřevo. Jako 3D tapety se dělají vinylové tapety, jejichž skvělé vlastnosti již znáte a tudíž si je můžete nalepit doma i do místností, kde se drží pára či vlhkost, například do kuchyně.

Fototapety

Fototapety jsou velice populární, zejména v obývacím pokoji, knihovně, odpočívárně, ložnici nebo pracovně, kde se mohou postarat o potřebnou atmosféru navozující klid, odpočinek či relaxaci nebo naopak povzbuzení k mentální činnosti. Tyto tapety jsou vinylové a lepí se na konkrétní plochu, která má upoutat pozornost. Jde totiž o jeden výrazný motiv vcelku připomínající krásnou fotografii, například přírody, moře a podobně, nejde o typický opakující se vzor jako na ostatních tapetách. Fototapeta se třeba hodí i na dveře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tapety do bytu. Jaký materiál si vybrat?