Menu
LivingMag.cz
Rekonstrukce

Bytový architekt a jeho cena. Kolik by měl stát?

mpr

mpr

14. 11. 2016

Jste na vážkách a nevíte, zda si při návrhu vašeho nového bydlení či rekonstrukci vzít na pomoc bytového architekta? Kolik by měl takový architekt stát, a jak si počítá svou odměnu? Vyplatí se to? Pojďme se na jejich ceny podívat.

Češi si služby interiérových designerů objednávají stále častěji. Lidé chtějí mít moderní a stylově zařízené bydlení. Ceny takových služeb se ovšem výrazně liší nejen mezi architekty, ale i v jednotlivých krajích. Nejdůležitějším hlediskem, které určuje výši ceny za návrh, je velikost přeměny. Jestliže se jedná o rozsáhlou přestavbu, potřebuje odborník na projekt více času a je logické, že si za své služby naúčtuje více, než když chcete jen trochu pozměnit stávající bydlení.

Cena bytového architekta – nepropadejte panice

Není nutné hned panikařit, pokud vám někdo z vašeho okolí sdělí ohromnou cenu za služby architekta. Nejdříve si zjistěte dostatek informací o tom, jak velký projekt to byl a zda při něm nedošlo k nějakým komplikacím, které by mohly cenu navýšit.

Jak se určuje cena bytového architekta

Cena za navrhnutí interiéru se liší podle jednotlivých odborníků a podle velikosti a druhu projektu.

1.Cena služeb je stanovena jako procentuální podíl z nákladů na realizaci

Nejčastěji se používá při rozsáhlých realizacích nebo tvorbě atypického interiéru. Výše podílu je obvykle mezi 6 % a 13 % z předpokládaných nákladů na realizaci. Výslednou sumu ovlivňuje i náročnost projektu.

2.Cena za služby je stanovena paušálem

Tento způsob určení ceny se používá velmi často a dá se aplikovat na běžné rekonstrukce nebo zařizování interiérů, kde se dá jednoduše odhadnout, jaký bude rozsah práce. Můžete se setkat např. s paušální částkou za jednotlivé místnosti. Ta se může pohybovat v cenách od 5000 Kč do 20 000 Kč v závislosti na náročnosti řešení.

3.Cena je stanovena hodinovou sazbou

Při tomto způsobu účtování je předem odhadnut časový rozsah práce, na jehož základě bude stanovena záloha a klient platí za konkrétní odpracované hodiny. S touto kalkulací se často setkáte u konzultační a poradenské činnosti, kde si musíte zaplatit čas, který s vámi odborník stráví. Cena za hodinu se pohybuje v rozmezí od 500 Kč do 1000 Kč.

Bytový architekt pomůže ušetřit

Jestliže nemáte ještě žádné zkušenosti s rekonstrukcí nebo zařizováním domácnosti, asi vás hodně překvapí ceny stavebních materiálů a interiérového vybavení. Náklady jsou skutečně vysoké a lidé často nechtějí ještě investovat do profesionálního designéra. Věřte však, že takový odborník vám naopak může pomoci náklady ušetřit. Má totiž mnohem větší přehled o materiálech dostupných na trhu a ví, které a jak použít, aby vydržely co nejdéle. Je však důležité pečlivě vybírat a najít skutečně kvalitního odborníka. Bohužel i v tomto odvětví můžete narazit na někoho, kdo vám může způsobit celou řadu potíží i těch finančních.

Průměrné ceny bytových architektů v krajích

Při modelovém příkladu bytu o rozloze 60 m2 vychází ceny takto:

  • Zlínský kraj: 38 500 až 40 500 Kč
  • Praha: 33 200 až 50 200 Kč
  • Pardubický kraj: 34 900 až 36 900 Kč
  • Ústecký kraj: 16 500 až 23 000 Kč
  • Olomoucký kraj: 15 200 až 26 400 Kč
  • Vysočina: 19 000 až 27 000 Kč
  • Jihomoravský kraj: 23 920 Kč až 33 520 Kč
  • Moravskoslezský kraj: 22 125 až 30 000 Kč
  • Karlovarský kraj: 21 920 až 24 800 Kč
  • Královéhradecký kraj: 20 000 až 24 800 Kč
  • Jihočeský kraj: 26 400 až 35 400 Kč
  • Plzeňský kraj: 26 000 až 35 800 Kč
  • Liberecký kraj: 24 000 až 30 200 Kč
  • Středočeský kraj: 27 800 až 39 500 Kč

Nejen cena bytového architekta je důležitá

Samozřejmě na cenu kouká každý z nás především, ale neměla by být tím hlavním důvodem pro výběr. Nezapomínejte, že v bytě nebo domě budete trávit většinu svého života a chcete se v něm cítit dobře. Proto se nesnažte za každou cenu ušetřit, protože takřka vždy je to někde vidět. I přes větší počáteční investici uvidíte, že ušetříte peníze, čas i nervy. Při výběru bytového architekta hledejte reference, hotové realizace i to, zda vám architekt tzv. padne do oka. Každý nabízí odlišné služby a různé výstupy své práce. Ještě před konečným rozhodnutím si tedy ujasněte, co od něj vlastně očekáváte.

Nebojte se ptát

Klást otázky je důležité. Proto se nebojte ptát na cokoliv, co vás zajímá. Jde o vaše peníze, které do projektu vkládáte. Někteří architekti například neúčtují cenu za vizualizaci interiéru, pokud si necháte zhotovit návrh  v designérském studiu a vybavení nakoupíte v partnerské síti. Takovou službu neposkytují všichni, a tím se dostáváme zpět k nadpisu tohoto odstavce. Nebojte se ptát.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Bytový architekt a jeho cena. Kolik by měl stát?