Menu
LivingMag.cz
Kuchyň

Jak vybrat ostrov do kuchyně a udělat z něj srdce domova?

Už samotný název ostrov do kuchyně mluví za vše. Ostrov může být oázou klidu, srdcem domova a velmi důležitým místem, kde je možné naprosto všechno. Je podstatnou dominantou kuchyně, která živí všechny členy rodiny. Jakmile přijdete z nákupu, je třeba mít kam odložit tašky, vybalit nákup a umístit spoustu zásadních věcí, abyste mohli ihned mít své pohodlí spočívající třeba i v tom, že si uvaříte čaj nebo otevřete láhev rostlinného mléka z lednice a umixujete si lahodné smoothie na zahnání hladu po celodenním kolotoči.

Multifunkční prostor pro celou rodinu

K čemu vlastně takový ostrov v kuchyni slouží? Je to volná plocha, která může posloužit jako pracovní deska, odkládací místo nebo také jídelní stůl. Vhodně umístěný ostrov do kuchyně pečlivě vybraných rozměrů totiž může nahradit i jídelní stůl v malých kuchyních panelákových bytů a zároveň je nesmírně praktickou záležitostí, kterou ocení nejedna hospodyňka. Navíc všichni členové rodiny si mohou připadat jako u jednoho stolu, což nejen zútulní větší prostory, ale také podpoří lepší kontakt a komunikaci mezi lidmi. Ne nadarmo se ostrovu do kuchyně také říká ostrov komunikace.

Zásadní je, aby tento ostrov byl přístupný ze všech stran a poskytoval dostatek místa pro všechny a na cokoliv. Třeba i na talíř s nedojedenou vánočkou s marmeládou od snídaně, hrnek s kávou, knížku toho, kdo čte u jídla, nebo vázičku s květinami. Ideálně se hodí do velkých kuchyní, kde skvěle vynikne, ale u malých kuchyní zase malé ostrůvky toho dokáží spoustu vyřešit po praktické stránce, navíc pokud je tento ostrov na kolečkách, lze jím libovolně manipulovat dle potřeby.

K jaké lince se hodí ostrov do kuchyně?

Nejvíce se klasický ostrov hodí do kuchyní, které mají linku ve tvaru L nebo U, přičemž ideální vzdálenost ostrova od linky je kolem jednoho metru, zpravidla 100 až 120 cm, abyste doma měli dostatek volného prostoru k vaření a na manipulaci s nádobím. Výška pracovní desky a ostrova by měla být stejná a přesně taková, aby vyhovovala přímo vám a aby vás nebolela záda. Především žena hospodyňka nebo ten kdo nejvíce v kuchyni vaří a připravuje pokrmy, ať už je to kdokoliv, by měl mít vše nastaveno pro sebe na míru. Také pak rozhoduje, jestli chcete mít u ostrova i barové posezení.

K čemu všemu bude ostrov v kuchyni sloužit?

Otázkou je, zda bude součástí vašeho ostrova i dřez s přívodem vody nebo sklokeramická deska, anebo ostrov zůstane ostrovem a tyto nezbytnosti pro vaření budete mít již přímo jako součást pracovní desky kuchyňské linky o kousek dál. Ostrov se také nazývá ostrov proto, že stojí uprostřed kuchyně kousek od linky a ze všech stran má volný přístup, tedy přímo připomíná ostrov obklopený vodou.

Pokud ostrov má sloužit i jako stůl umožňující posezení, je třeba, aby měl alespoň z jedné strany volné místo pro nohy. Často však také ostrovy do kuchyně mají policový systém, což je velmi praktické pro uložení mnoha kuchyňských nezbytností, zavařenin nebo třeba také vína, čímž si z ostrůvku rovnou uděláte vinotéku. Další důležitou věcí je vhodné osvětlení a výběr materiálu horní desky, která by měla být dobře omyvatelná. Hodí se také vysouvací zásuvky pro snadné zapojení mixéru, šlehače, odšťavňovače a dalších kuchyňských robotů.

Rozměry ostrova do kuchyně

Minimální rozměry ostrůvku do kuchyně by měly být 150×60 cm, ale může být samozřejmě menší či jinak velký dle vašich preferencí. Ostrov do kuchyně může být také místem, kde si vaše dítě bude kreslit, vybarvovat omalovánky nebo pracovat s časopisem pro nejmenší či si jinak hrát, zatímco vy budete v poklidu vařit. Také u něj můžete mít přistavenu krmící židličku, usadit menší batole do ní a dát mu na ostrov různé hračky.

Co se týká vzhledu ostrova do kuchyně, barvy či materiálu, určitě by měl zapadat do celkového interiéru kuchyně, ale může se i kontrastně odlišovat, čímž na sebe bude ještě více upozorňovat.

Ocenit je potřeba hlavně multifunkčnost ostrova do kuchyně, protože v případě potřeby může slouží nejen jako přípravna jídla, odkládací stolek, jídelní stůl, ale třeba také jako pracovní stůl, na který si postavíte svůj notebook, zatímco budete hlídat oběd, aby se vám nepřipálil. Stejně tak u něj můžete usadit nečekanou návštěvu a nabídnout jí pohoštění, zatímco připravujete jídlo pro svou rodinu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat ostrov do kuchyně a udělat z něj srdce domova?