Vyznat se v různých nátěrech chce trochu přípravy i cviku. Některé vlastnosti produktů bývají obzvlášť užitečné, i když mohou znamenat vyšší cenu. Tentokrát bude řeč o omyvatelných barvách. Interiér, kde se stěny často zašpiní, bude z tohoto typu barvy rozhodně benefitovat. Jak ji vybrat a proč toto řešení není nutně dokonalé?
Omyvatelná malířská barva či nátěr na fasádu. Co to znamená?
Omyvatelné barvy se vyznačují jistou měrou odolnosti vůči otěru i vodě. V praxi to znamená, že pokud se na takto ošetřeném povrchu vysráží vodní pára, kapky nebudou barvu rozpouštět a smývat. Co je ještě důležitější – vyskytne-li se na stěně šmouha nebo třeba stříkanec od omáčky, můžete nečistotu setřít vlhkým hadříkem. Nátěr, který tuto vlastnost nemá, by hadřík poškodil, a místo by se muselo přemalovat. Omyvatelná barva je odolnější a díky tomu má snazší údržbu.
Omyvatelný nátěr se hodí kamkoliv, máte-li na to peníze. Často je tenhle typ barev kvůli svým pozitivním vlastnostem trochu dražší. Barva obvykle zasychá okolo 24 hodin. Pigment může v průběhu času vyblednout, neprodává-li se daná barva jako „světlostálá“. Její životnost je v závislosti na značce a typu 5–10 let, tedy nevydrží navždy, ale zato vypadá dlouho pěkně. Ustojí smývání běžných nečistot. Pokud je skvrna tak odolná, že vyžaduje chemické čištění, pak může čistič samozřejmě poškodit i samotnou barvu.
Nejčastější je omyvatelná barva bílá, jedná se o nehynoucí klasiku. Svůj původ má tradice této barvy v omítkách z hašeného vápna, kdy byla bílá takřka jedinou barvou. Když už člověk ale používá moderní technologie, může klidně popustit uzdu fantazii i v oblasti estetiky. Nátěry dnes seženete v mnoha řešeních jak barevně, tak i co do určeného povrchu nebo metod aplikace.
Omyvatelné barvy do kuchyně a všude, kde se něco děje
Samozřejmostí by měla být omyvatelná fasádní barva. Vzhledem k počasí a dalším vlivům živlů přírody potřebují všechny venkovní povrchy něco extra. Co se týče interiérových barev, omyvatelné se vyplatí hlavně tam, kde je často vlhko. Použijte omyvatelnou barvu do koupelny nad obklady, do kuchyně apod. Stěny mohou dlouhodobým vlivem páry ztrácet barvu a zvětrávat, navíc v kuchyni na nich může přistát jídlo či pití.
Pokud bojujete s nezdravou vlhkostí v celém bytě, je to trochu něco jiného a na místě jsou i nátěry obsahující protiplísňové látky. Omyvatelné barvy do garáže či celkově prostoru, kde se méně topí nebo může být více vlhko, kombinujeme nutně s penetračními látkami. To se ostatně doporučuje do každé místnosti. Kdo je připraven, není překvapen. Do nejvíce zátěžových prostor vyžadujících čištění stěn volíme barvy se stupněm odolnosti 1. Na běžnou stěnu v obýváku stačí kategorie 2.
Kdo si nemůže dovolit koupit omyvatelnou barvu do chodby či třeba do ložnice, nemusí. Tyto místnosti většinou zažívají mnohem méně znečištění – ale pozor! Dejte si aspoň záležet na tom, aby váš zvolený nátěr byl otěruvzdorný. Jsou totiž barvy, které nemají ani to – hlavně ty starší. Potom má člověk od omítky bundu, rukáv, polštář a ani neví, kdy se to stihlo stát…
Odstranění omyvatelné barvy ze zdi
Bude to chtít trochu práce, hlavně u latexové barvy. Nátěr na stěně nejde jen tak seškrábat. Většinou se musí před tím namočit – a protože vodě vzdoruje, myslíme tím pořádně namočit a nechat nasáknout. Lidem se osvědčilo přidat do této vody mýdlo, ocet či sodu. Existují na to také speciální přípravky. Když barva nabobtná, bude se snadno loupat. A co cákance? Jak odstranit omyvatelnou barvu z podlahy? Tam je to horší, odpověď je téměř vždy ředidlo, takže větrejte a nepusťte do místnosti mazlíčky či děti.
Omyvatelné barvy jsou odolnější a toto je jediný případ, kdy je tato vlastnost na škodu. Pokud vám ale nejde doslova o obnažení původní stěny nebo nemáte na zdi už více vrstev, této obtížné práci se vyhněte. Přemalování omyvatelné barvy je totiž snadné. Změnit odstín nebo oživit zašlou barvu můžete bez komplikací.
Jak malovat strop. Jednoduchý návod, s kterým to zvládne každý
Smyvatelné barvy jsou pravý opak – kupte je malým umělcům!
Kvalitní omyvatelná bílá barva na zdi vydrží i v případě, že v místnosti bydlí malé děti. Pokud si rády hrají s barvičkami nebo čímkoliv jiným, stačí málo a nehoda je na světě. Omyvatelná omítka jde naštěstí od takových nehod snadno vyčistit. Co takhle zařádit si a porušit odvěké pravidlo, že na zdi se nekreslí? Inu, drhnutí nějakých pastelů už by poškodilo i ten nejodolnější nátěr. Ne však drhnutí smývacích barev vhodných pro děti či pro ty, kdo rádi obměňují design.
Ne nadarmo děláme rozdíl mezi “omyvatelný“ a „smyvatelný“. Pod pojmem „omyvatelné barvy ve spreji“ si například spousta lidí představí barvu smyvatelnou či smývací, takže dobře čtěte popisky produktů. Terminologie může být celkově matoucí. U nás pojem „omyvatelná barva“ v kontextu natírání stěn znamená barvu, kterou lze umýt od špíny. Na anglicky psaných webech však termín „washable“ někdy znamená právě toto a jindy naopak dočasnou barvu, kterou můžete smýt. Dejte si pozor na to, co objednáváte!
Nejznámějším smyvatelným médiem je křída, kterou si děti malují na chodníku. Doma ji lze použít na tabulce, ale ne každému to nutně stačí. Máte chuť se rozmáchnout a vyčarovat na zdi vánoční motivy? Odstranit je a na jaře vyměnit za velikonoční? Takové barvičky existují – například „omyvatelné“ barvy na sklo (preferujeme však opět slovo „smývací“).
Smyvatelné fixy a barvy se stejně hodí spíše na hladké povrchy, jako je sklo či plech. Nátěr na stěně jejich drhnutí nemusí ustát. Nejpokročilejší metoda, jak bez následků čmárat po zdi, je opatřit ji speciálním nátěrem Sketchpaint. Pak se z ní stane povrch vhodný pro psaní obyčejnými fixy na bílou tabuli.