Menu
LivingMag.cz
Zahrada

Jak vybrat osvětlení na zahradu? Zvažte design i napájení

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

20. 2. 2024

Zahradní party či grilovačka osvícená žhnoucím táborákem má nezaměnitelné kouzlo. Posezení s přáteli však můžete posunout na ještě vyšší úroveň sérií vhodně nainstalovaných světel. Nemluvě o praktickém rozměru celé záležitosti – chce se vám snad pořád svítit mobilem?

Napájení osvětlení na zahradu

Funkční i dekorativní osvětlení na zahradu existuje v mnoha různých provedeních co do napájení, tvaru a místa instalace. Zásobování světel energií bude velmi důležitý faktor od začátku. Nejen že bude souviset s tím, na kolik peněz svícení přijde dlouhodobě, ale také samozřejmě se samotným umístěním. Nechceme, aby bylo příliš komplikované, máme-li instalovat sami. Pokud nám za to stojí, hodí se sehnat si předem kvalifikovanou pomoc.

Klasická metoda napájení zahradních světel je přes kabel. Zapojení světel má své nevýhody. Pokud nemají dráty kazit estetický dojem, instalace zahradního osvětlení může vyžadovat výkopové práce nebo jinou metodu ukrytí. V takovém případě na to bude ideální najmout odborníka. Zahradní světla se pak navíc nebudou dát přesouvat. Na druhou stranu získáte konzistentní osvětlení, které budete moct snadno centrálně vypnout.

Jak na výběr a údržbu zahradního nábytku?

Můžete využít i možnosti osvětlení zahrady bez elektřiny z rozvaděče. Nasnadě jsou jako první světla na baterky. Přemístíte je kdykoliv, ale občas se musí vyměnit baterie. Dlouhodobě je tato možnost pravděpodobně nejdražší, navíc má výkonnost sníženou chladným počasím.

Solární osvětlení na zahradu je nejvíce praktické pro kohokoliv, kdo se nechce tahat s kabely. Nemusíte ani vyměňovat baterky! Akumulátor uvnitř sluneční lampičky se přes den dobíjí pomocí vlastního solárního panelu. Když se setmí, lampa začne nasbírané světlo vyzařovat. Tento druh světel není moc drahý a výrazně ušetří výdaje za proud. Pokud lampičky občas čistíte, měly by vydržet celkem dlouho. A když už nefungují a nejdou spravit? Solární panel samotný je bohužel věc známá tím, jak špatně se recykluje. Zbytek lampy se ale rozebrat dá, takže ji normálně dejte do elektroodpadu.

Různé tvary venkovního osvětlení – na zeď, na zem, do země…

Možností osvětlení zahrady je spousta. Máte zájem o stojací lampy? Zevní osvětlení zdí domu? Cool nasvícení jezírka? Prodejny mají mnoho designových řešení, ze kterých si jistě vyberete. Myslete na estetiku, bezpečnost, praktičnost, ale také na světelný smog. Nic se totiž nemá přehánět. Co je to za vesnickou grilovačku, když na ní nejsou vidět hvězdy?

  • Venkovní osvětlení chodníků lze řešit zápustnými svítidly nebo svítidly na nízkých sloupcích. Ta první jsou samozřejmě náročnější na instalaci, ale aspoň o ně nikdo nezakopne. Na větších a prostornějších zahradách se mohou vyjímat i vyšší světla připomínající pouliční lampy.
  • Bodové osvětlení zahrad může vypadat jako série zápustných svítidel nebo klidně nástěnných. Můžete si takto nasvítit prostor před dveřmi do domu, praktické však bude něco většího. Bodovky zazáří krásně jako nasvícení ozdobných stromků a jiných dekorací.
  • Nástěnné lampy před dům se hodí i lidem, kteří nestojí o osvětlení samotné zahrady. Většinou jde o světlo napájené centrálně a ovládané vypínačem na zdi. Tuto klasiku, kterou má většina rodinných domů, můžete ozvláštnit – vybrat si něco stylového a přidat senzor na pohyb.
  • Ozdobná světélka jsou někdy kýč, ale stejně zahřejí na duši. Na zahradní posezení můžete rozmístit pár lucerniček nebo svítidel ve tvaru koule. Před Vánoci je pěkný i nějaký ten světelný řetěz, pokud splňuje bezpečnostní nároky. Atmosféru můžete obohatit i klasickými svíčkami.
  • Je libo osvětlení zahradního jezírka? Využijte LED reflektory na rákosí či na vodní hladinu. Kromě zahradních svítidel do země se dají sehnat i vodotěsná svítidla pod vodu. Ryby a žáby si však nic takového nepřejí.

Jaké mít v zahradním osvětlení žárovky? Dnes se často sází na LEDky

Kolik lampy spotřebují energie, závisí ve velké míře na tom, jakým způsobem generují samotné světlo. Pokud si vyberete pro venkovní osvětlení solární světla na zahradu, která se sama zásobují ze Slunce, toto vlastně nemusíte moc řešit. Sluneční osvětlení zahrady používá dnes téměř výlučně LED diody, ale pokud chcete světlo řešit přes kabel, můžete zkusit i starší druhy žárovek.

Klasická žhavicí žárovka s wolframovým vláknem je dnes vlastně přežitek. Dříve nic lepšího neexistovalo, ale pokud se vám stále líbí, používejte si ji spíše doma. Takové žárovky jsou levné, spotřebují však hodně energie a mají krátkou životnost. Vyměňovat je často na zahradě nezní jako zábava, navíc se rozehřívají a mohou vás popálit, když o ně zavadíte.

Alternativu představují úsporné zářivky nebo halogenové žárovky. Obojí je vynálezem, který snižuje spotřebu energie, byť nemusí výrazně efektivně řešit všechny problémy žárovek. Halogen je levnější na množství elektrického proudu, zato má krátkou životnost a také hřeje a pálí. Kompaktní zářivka drasticky eliminuje jak spotřebu, tak nutnost časté výměny, k nevýhodám patří komplikovaná recyklace po dosloužení, protože obsahuje jedovatou rtuť.

Jednoznačně nejpopulárnější je LED osvětlení na zahradu. Pokud nejste vyloženě milovníkem retra, ty ostatní možnosti ani nemusíte vyhledávat. LED dioda vydrží svítit cca 25 000 hodin, spotřebuje celkem málo elektřiny a poměrně snadno se také recykluje. Jedná se o nejdražší druh žárovky, ale odborníci se vesměs shodují, že se tato investice vyplatí.

Podívejte se také na konkrétní číselné údaje spotřeby jednotlivých produktů. Kromě toho se vyplatí zjistit i jejich odolnost vůči vodě, prachu a celkovému vlivu prostředí. Esteticky záleží i na odstínu světla.

Tipy k rozmístění osvětlení na zahradu

  • Sestavte si plán, ještě než půjdete nakupovat. Projděte se po zahradě s partnerem či jiným spolubydlícím. Osvětlení a tvar svítidla můžete spolu vymyslet tak, že vám na různých místech přidrží baterku. Experimentujte s různými úhly a výškami.
  • Chcete lampy ve vintage stylu, nebo minimalistické a moderní ledky? Moc to nemíchejte.
  • Máte zvířata nebo děti? Nevyberte něco, o co při poletování zakopnou, nebo co se při svícení zahřívá.
  • Osviťte kromě důležitých chodníků jen ta nejpěknější místa. Hromadu oprýskaných starých židlí nebo vaši ekologickou kadibudku u plotu mít během večírku na očích nemusíte.
  • Najděte si termíny jako silhouetting, shadowing či moonlighting. Označují různé úhly umístění světel, díky kterým lze z vašich zdí, chodníků či zeleně udělat umělecké dílo!

Zdroje:

Lazy Susan Furniture, Aulix, B&Q, Led zahrada, LED Hut, Forbes, Světla 24, Drost, Svět svítidel

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat osvětlení na zahradu? Zvažte design i napájení