Menu
LivingMag.cz
Zahrada

Jak na výběr a údržbu zahradního nábytku?

Zahradní nábytek a další venkovní doplňky oživí každou zahrádku či terasu a rozšíří tím pohodlí domova i do přírody kolem domu. V dnešní době existuje nepřeberné množství designového zahradního nábytku různých materiálů a barev, ze kterého si každý majitel zahrady může vybrat ten svůj na míru. Jak při výběru postupovat, na co nezapomenout a jak se o různé druhy zahradního nábytku starat, aby vydržel desítky grilovacích sezón?

Na co myslet při výběru zahradního nábytku

Před samotným nákupem nejstylovějšího zahradního setu je třeba si uvědomit, zda se vybraný nábytek opravdu hodí na naši zahradu nebo terasu. Každé prostředí vypadá jinak, trávník, dlažba nebo dřevěná prkna terasy hrají roli v praktičnosti vybavení, aby se například kovové nohy židlí nezapichovaly do upraveného trávníku. Také je důležité brát v potaz zastřešenost vybraného místa a dle toho volit odolnost materiálu zahradního nábytku, který může být vystaven větru, dešti a slunci. V krátkosti je nutné si promyslet umístění a druh materiálu nábytku s ohledem na počasí.

Obecně se zahradní nábytek dělí dle účelu na jídelní nebo relaxační. Celé zahradní sestavy stolů a židlí vytváří prostornou venkovní jídelnu, naopak pohodlné sedačky s křesly, taburety a stolkem jsou místem odpočinku a relaxu na čerstvém vzduchu. Velmi často jsou zahradní kolekce doplněny lavicemi, zahradními lehátky, houpačkami nebo atrakcemi pro děti, pro větší soukromí jsou dostupné stylové zástěny a paravány.

Ratanový zahradní nábytek

Největším trendem posledního desetiletí je ratanový zahradní nábytek, který je velmi lehký, odolný a dlouho vydrží, navíc svým vzhledem zapadá do přírodního prostředí zahrady či terasy. Existuje přírodní a umělý ratanový nábytek, hlavní rozdíl je v jejich odolnosti, kdy umělý ratan odolává UV záření, dešti i extrémním teplotám, jeho vlákna se na rozdíl od přírodního ratanu nerozplétají. Přírodnímu ratanu je třeba věnovat větší pozornost co se týče umístění, jelikož nesmí zůstat delší dobu na dešti ani na slunci – vlákna by vybledla, vyschla a začala se lámat. Kvalitní produkty z ratanu nabízí IKEA zahradní nábytek, který si lze prohlédnout v jejich katalogu a uplatnit slevu IKEA.

Kovový a plastový zahradní nábytek

Stále oblíbeným materiálem zahradního nábytku je kov díky své odolnosti, dlouhé životnosti a nenáročné údržbě. Přestože se kovový zahradní nábytek může někomu zdát jako studený a nepohodlný, lze tento neduh jednoduše napravit měkkými poduškami, polštáři a dekami. Různé sestavy a kolekce kovového zahradního nábytku nabízí Jysk eshop v jejich katalogu v kategorii Jysk zahradní nábytek. Pro mnohé lidi je synonymem plastového zahradního nábytku bílá plastová židle, v současnosti však již existují nádherné designové plastové kousky, které imitují přírodní materiály a díky svému matnému provedení působí stylově. Díky své lehkosti, odolnosti vůči počasí a jednoduché údržbě je stále populárním zahradním nábytkem. Například široká nabídka OBI zahradního nábytku nabízí designové plastové sestavy a díky OBI akcím je často cenově výhodná.

Dřevěný zahradní nábytek

Dřevo je klasickým metariálem na výrobu nábytku, zahradě či terase dodá ještě více přírodní ráz a krásně se kombinuje s dalšími zahradními doplňky. Na výběr jsou jak lokální dřeviny jako dub, buk, smrk nebo borovice, tak i exotické dřeviny dovážené z tropů. Jediný rozdíl je v tvrdosti dřeva, kdy platí, že čím tvrdší dřevo, tím delší životnost. Jelikož je dřevo náchylné k venkovním podmínkám, vyžaduje lehkou péči a alespoň jednou ročně ho natřít ochranným konzervačním olejem. Hitem posledních let je také zahradní nábytek z palet, který dotváří typickou drsnou venkovskou atmosféru zahradnímu posezení. V sortimentu Hornbach zahradního nábytku si zákazník může vybrat jak z mnoha kolekcí dřevěného zahraního nábytku, tak nábytku z palet a prohlédnout si je v Hornbach letáku.

Údržba zahradního nábytku

Ještě při nákupu nového zahradního nábytku bychom měli myslet na ochranný obal, který se prodává v mnoha variantách pro různé modely a preventivně tak chránit všechen zahradní nábytek vystavený venkovním vlivům, pokud není aktivně využíván. Čalouněné části jako sedáky, opěrky, polštáře a deky je nutné před létem napustit doporučenými přípravky na odpuzování vody, lze tak prodloužit jejich životnost i zachování barvy. Většina výše uvedených materiálů je jednoduchý na údržbu. Přírodní i umělý ratan, plast a kov stačí otřít vlhkým hadříkem, pouze dřevo vyžaduje větší péči v podobě natřením olejem či lazurou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak na výběr a údržbu zahradního nábytku?