Menu
LivingMag.cz
Terasa

Zútulněte si lodžii: v létě tu relaxujte a večeřte při západu slunce

Balkóny a lodžie slouží nejen jako dodatečná místnost, kompenzují také obyvatelům bytů pobyt venku nebo na zahradě. Využijte svoji lodžii naplno. Naobědvejte se tu, odpočiňte a přečtěte si dobrou knížku. Během teplých letních nocí poseďte s přáteli nebo s drahou polovičkou a dejte si sklenku vína.

V Praze i mimo ni vyrůstá stále více nových bytů s prostornými lodžiemi a terasami. Hodně lidí ale neumí využít plného potenciálu svých lodžií a fungují jim pouze jako odkladiště. Patříte mezi ně i vy? Zbavte se nahromaděných věcí na balkoně, sportovní náčiní hoďte do sklepa a inspirujte se tímto článkem, jak si jej zútulnit.

Jak vylepšit lodžii

Pořiďte si elegantní zahradní nábytek

Předem si rozmyslete, co chcete na lodžii nejčastěji dělat. Kvůli omezenému prostoru zde platí dvojnásobně pořekadlo: dvakrát měř a jednou řež. Zvažte, zda je dostatečně velká na to, abyste tu mohli obědvat nebo pořádat večerní posezení s přáteli. Pokud ano, pořiďte si lehčí a skládací stolek se židlemi. V případě potřeby je rozložíte, najíte se a pak zase složíte.

Nezapomínejte, že i když je lodžie chráněna třemi stěnami, občas na ni zaprší. Aby vám voda nepoškodila vybavení, pořiďte si zahradní nábytek, který déšť ustojí. Volte plastový nebo kovový nábytek, který je lehčí a skladnější než ten dřevěný a lépe odolá nepřízni počasí.

Pokud na lodžii nemáte tolik prostoru, investujte raději do lehátka, závěsného křesla nebo třeba do houpací sítě. Zkrátka do kusu nábytku, který vám umožní posezení s knihou nebo příjemný relax.

Jak vylepšit lodžii

Ozdobte si lodžii zelení

Lodžie je skvělé místo pro pěstování květin, ať už pokojovek nebo těch zahradních. Pokud jste fanoušek pokojových rostlin, letněte na balkoně takové, kterým neublíží intenzivnější sluneční světlo, např. fíkusy, šeflery, palmy, dracény, veškeré sukulenty a kaktusy. Letnění vašim rostlinkám jenom prospěje, jen je nezapomeňte více zalévat. Navíc slunce, déšť, vítr a vyšší vlhkost jsou spolehlivým zabijákem většiny škůdců. Na balkon se hodí terakotové nebo keramické květináče – krásně vypadají, dobře drží vlhkost zeminy a díky své váze zůstanou na místě i při silnějším větru. Pokud máte na lodžii málo místa, zavěste si převislé rostliny do macramé květináčů nebo si vyrobte kokedamu.

Pokud vám chybí zahrádka, zkuste si vypěstovat balkonovou zeleninu třeba rajčata a bylinky. V létě se hodí mít po ruce bazalku do italských jídel nebo mátu s meduňkou do letních drinků.

TIP: Zkuste experimentovat a vytvořte si na balkóně vertikální minizahrádku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zútulněte si lodžii: v létě tu relaxujte a večeřte při západu slunce