Zařizujete nebo rekonstruujete koupelnu? V takové situaci nastává zásadní dilema. Vyplatí se více pořídit si vanu, nebo do koupelny nainstalovat sprchový kout? Rozhodnutí je samozřejmě na vás a vašich osobních preferencích. Možná pomůže zvážit následující faktory:
Vana jako místo pro relax
Po náročném dni v práci je teplá vana skvělým místem, kde ze sebe můžete stres nechat “odmočit” i “vypařit”. Horká koupel otevírá póry, čímž usnadňuje vstřebávání pleťových přípravků a pomáhá tak i vaší péči o pleť. Časté koupání pokožce ale dobře nedělá.
Atmosféru obohatí pěna, vonný olej a svíčky. Do rohové vany se vejdete i dva, a tak se odpočinek při koupání může stát romantickou záležitostí. Rozšířením inventáře koupelny o poličku na vanu si umožníte při koupeli také jíst, pít nebo číst. Jen elektroniku určitě nechejte za dveřmi – jeden nikdy neví, co se může stát.
Vana se skvěle hodí i pro děti. Když dítě už vyroste z plastové vaničky, ve vaně je snadno umyjete a také zabavíte. Stačí mu dát dostatek hraček…
Sprchování je rychlé a praktické
Víte-li, že byste vanu dostatečně nevyužili, vystačíte si se sprchovým koutem. Sprchování je výhodné svou krátkou dobou trvání, ale také je hygieničtější. Namísto máčení se ve vlastní špíně všechno okamžitě smyjete a můžete jít.
Sprchové kouty jsou mnohem přístupnější pro seniory a fyzicky handicapované osoby. Když namontujete do sprchy madlo nebo třeba také sedátko, získá pohybově omezený člen domácnosti větší pohodlí i samostatnost při mytí a ušetříte jej zápolení se snahou dostat se do vany.
Využití prostoru v koupelně
Zařízení samozřejmě v prvé řadě podléhá danému prostoru. V malých starých bytech s koupelničkami o délce stěny menší než dva metry nacházíme někdy vanu – ovšem takovou, ve které si dospělý člověk ani nohy nenatáhne, natož aby si odpočal. Do takové koupelny se jednoznačně lépe hodí sprchový kout, který odlehčí stísněný prostor. Pamatujte jen, že i v koutě je třeba mít dost místa – ideálně metr čtvereční.
Velká koupelna je pocitově příjemnější. Volný prostor oživí třeba užitečná skříňka na ručníky a hygienické i kosmetické produkty. Nebo, pokud máte v koupelně dostačující okno, třeba nějaká větší vlhkomilná okrasná rostlina.
Kompromis: vana i sprcha v jednom!
V koupelnové místnosti dost velké pro obojí se rozhodování můžete snadno vyhnout. Než ale muset sáhnout po nejlevnějších možnostech, abyste se vešli do rozpočtu, lépe se vám vyplatí, když zvolíte zatím jedno a zůstanete otevřeni případnému rozšíření v budoucnu… Nebo si pořídíte obojí v jednom.
Na trhu je takových možností mnoho, a tak nerozhodnost už dávno nemusí být problémem. Jedná se o vany se zástěnou, se sprchou nainstalovanou v podobné výšce jako u sprchového koutu. Díky takovému zařízení ušetříte prostor a můžete si snadno dopřát koupel i sprchu.
Spotřeba vody ve sprše a vaně se nemusí vždy lišit
Sprcha by měla být přece úspornější, domyslí si většina lidí. To ale nemusí být vždycky pravda. Úsporná hlavice sprchy redukuje množství tekoucí vody. Člověk, který se právě okoupal, se většinou na závěr ještě navíc osprchuje. Ale uvědomme si, že to ve výsledku nezávisí jen na zvoleném mycím zařízení.
Objem vody, který během mytí okamžitě steče do odpadu, se nám pouhým okem špatně měří a člověk, který si dopřává dlouhou sprchu masážní hlavicí, snadno prolije více vody než ten, kdo si napustí vanu. Sprchu si navíc můžete dát i v podřepu ve vaně, máte-li namontovanou hadici s hlavicí. V dnešní době se úspornost řeší i u van – některé vany mají tvar a objem přímo navržený pro to, abyste se v nich vykoupali a co nejméně vody přišlo vniveč. Spotřeba tedy není tím hlavním argumentem pro pořízení sprchy.
Na šetrné hospodaření s vodou pamatujte, ať už se rozhodnete jakkoliv. Kapající kohoutek, tekoucí voda nebo zbytečné postávání pod sprchou, to všechno sečteno lehko vytvoří patrný cenový rozdíl.
Údržba sprchovacího kouta a vany
I údržba hraje určitou roli ve výhodnosti vany a kouta. Nad vanou se při čištění musíte složitě hrbit, samotný povrch ale hadříkem nebo houbičkou přejedete rychleji. Sprchový kout vyčistíte snadno vkleče a vestoje, ale zato to trvá déle – je třeba očistit prostor pod sebou i kolem sebe, každý ohyb, kachličky stěny, zaschlé kapičky vodního kamene na dveřích… V obou případech pomohou chemické přípravky, ale stejně dobře i přírodní metoda – citron nebo ocet a jedlá soda.