Menu
LivingMag.cz
Rekonstrukce

Tepelná čerpadla v roce 2019 – proč na ně spoléhají vlády, města a měli byste na ně spoléhat i vy?

mpr

mpr

14. 3. 2019

Tepelná čerpadla jsou „in“, úspěch slaví prakticky po celé Evropě, od Atén přes Mnichov a Milán, až po Kodaň či Helsinky. Proč tomu tak je, to se dozvíte níže…

Univerzální použití

Tepelná čerpadla lze využít jako „lokální“ zdroj energie, tak jak zdroj energie dodávaný dálkově. Právě první možnost je obrovskou výhodou. Ve velkých evropských městech tvoří rezidenční domy až 40 % spotřebované energie. Lokálně instalovaná tepelná čerpadla mají šanci výrazně snížit spotřebu energií z fosilních paliv ze strany domácností. Na rozdíl od větrných či solárních elektráren, tepelná čerpadla jsou schopna dodávat stabilní množství energie bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky, nehrozí tedy přetížení sítě či naopak nedostatek dodávané energie.

Na tepelná čerpadla „vsází“ nejen města ve Skandinávii, kde dnes nejsou výjimkou velké jednotky dodávající teplo či chlad celým městským blokům, ale také Vídeň, Atény, Milán, Kodaň, Hamburg a další evropské metropole.

Stabilní výkon

Jak už bylo zmíněno výše, tepelná čerpadla jsou schopna dodávat požadovaný objem tepla či chladu bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky. Zároveň, tepelná čerpadla nemají specifické požadavky na své umístění, např. místo směřované na konkrétní světovou stranu, v určité nadmořské výšce aj.

Životaschopnost

Zásadní výhodou tepelných čerpadel v porovnání se solárními či větrnými elektrárnami je fakt, že jejich provoz je životaschopný i bez dotací z veřejných rozpočtů. Právě závislost na financování z veřejných zdrojů je jedním z důvodů, proč se pozornost politiků postupně odvrací od energie z větru a slunce právě směrem k tepelným čerpadlům.

Tepelná čerpadla prokázala svoji „životaschopnost“ jak v Řecku, Itálii, Španělsku či Portugalsku, tak Švédsku, Norsku, Finsku, Velké Británii či Německu.

Například v Německu dnes v některých spolkových zemích najdete tepelné čerpadlo jako hlavní zdroj tepla až u 40 % novostaveb. Konkrétně v Německu vznikají projekty, kdy tepelná čerpadla dodávají energii celým městským čtvrtím (např. města Freiburg, Hamburg). Na tepelná čerpadla však nevsází jen místní samosprávy, ale také firmy, kdy například obchodní řetězec Lidl používá ve svých nových prodejnách tepelná čerpadla pro rekuperaci energie z kompresorů chladicích boxů.

Nechejte si spočítat, kolik vám tepelná čerpadla ušetří peněz

Pokud tedy přemýšlíte, jestli „držet tradici“ a pořídit si do svého domu jako nový zdroj tepla kotel na uhlí či zemní plyn, nebo jít s dobou a použít moderní zdroje tepla, určitě se nedržte tradice, nechte si spočítat výhodnost tepelných čerpadel ve vašem případě, uvidíte, že budete překvapeni.  Při výběru prodejce, se kterým konzultujete svůj zájem pak berte v potaz:

  • Šíři nabídky tepelných čerpadel, kdy prodejce nenabízí pouze jednotky vzduch/vzduch, ale také např. čerpadla typu země/voda.
  • Historii firmy, zejména zkušenosti s instalací konkrétních typů čerpadel a schopnosti dostát svým závazkům vůči stávajícím klientům, např. v případě reklamací, pozáručního servisu apod.
  • Kvalitu nabízeného sortimentu. I na poli tepelných čerpadel se podvádí (údaje o výkonu neodpovídají realitě, tepelná čerpadla vydávají vyšší než uváděný hluk apod.), jistou míru ochrany v tomto směru nabízí evropská značka kvality Q, kterou tepelné čerpadlo získá v případě, že úspěšně projde testy nezávislých testovacích center.
Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tepelná čerpadla v roce 2019 – proč na ně spoléhají vlády, města a měli byste na ně spoléhat i vy?