Menu
LivingMag.cz
Zahrada

Srovnání terasových prken: dřevěná vs WPC. Která déle vydrží?

Rádi se setkáváte s rodinou a přáteli venku a plánujete k tomuto účelu novou terasu? Pokud o ní již delší dobu sníte, ale stále se nemůžete rozhodnout, porovnali jsme pro vás, jaký typ prken můžete použít. V následujících řádcích vám představíme především kompozitní materiál a porovnáme jeho vlastnosti s dřevěnou variantou. Představíme vám výhody i nevýhody a přidali tip na konkrétní značku a zkušenou montážní firmu.

Co je zkratka WPC?

WPC je zkratka z anglického názvu „wood plastic composite“, neboli „dřevoplast“. Již z názvu je patrné, že jde o kompozitní materiál neboli kompozit, tedy materiál složený z několika substancí. V případě dřevoplastu jde o výrobky ze dřeva a polymeru, jež jsou zastoupeny v určitém poměru  – např. český výrobce Woodplastic používá 60 % dřevní hmoty a 40 % HDPE (High Density PolyEthylen). Stejně jako u ostatních kompozitních materiálů se WPC honosí výhodami obou složek a vlastnostmi, kterými jednotlivé složky v odděleném stavu nemají. Respektive si bere to nejlepší ze dřeva, ale bez typických neduhů.

Materiál WPC není žádnou novinkou posledních let, ale jedná se o velmi spolehlivý kompozit, který se používá více než 50 let. Jeho smyslem bylo vyvinout dokonalé umělé dřevo, což se jim v podstatě během let vývoje podařilo vyladit skoro k dokonalosti. Obecně jsou výhody dřevoplastu naprosto přesvědčivé, nicméně stejně jako u ostatních materiálů je rozhodující úroveň technologie výroby. Je důležité vybírat konkrétní produkt, protože kvalitativní rozdíly zdánlivě stejných výrobků mohou být propastné.

Jaké jsou hlavní výhody WPC terasových prken?

Pokud již přemýšlíte, proč byste měli zvolit WPC místo konvenčního dřeva, pozorně si přečtěte o hlavních výhodách dřevoplastových terasových prken. Díky nim popularita kompozitu rok od roku roste a není jich zrovna málo. Vzhledem k vysokému podílu dřevní hmoty je to především až neuvěřitelně podobný pocit jako ze dřeva. Materiál není extrémně ledový v chladu a ani nepálí v horku.

Dlouhá životnost

V případě, že preferujete materiál, který dlouho vydrží, budete z dřevoplastu právem nadšení. Životnost WPC je velmi vysoká – pohybuje se v řádu desítek let a někteří výrobci jsou trvanlivostí dřevoplastu natolik jistí, že se nebojí nabízet nadstandardně dlouhou garanci (zmíněná značka Woodplastic dokonce 25 let). Faktem je, že odolnost je díky přítomnosti plastových komponentů takřka extrémní, a to i v případě kontaktu s vodou. I proto jsou terasová prkna z umělého dřeva první volbou pro každého, kdo shání materiál, který bez ohledu na intenzitu vlivů prostředí vydrží v původním stavu po celé dekády.

Umělá terasová prkna

Minimální údržba

O WPC materiálu bychom mohli uvést, že jde o takřka bezúdržbový materiál. Nemusíte mít strach, že by vaše WPC terasová prkna za čas bylo třeba znovu natírat nebo impregnovat. Případná údržba je velmi jednoduchá, stačí povrchové nečistoty jednoduše vyčistit pomocí kartáče nebo vysokotlakého čističe. Díky minimálním nárokům na čištění se z dřevoplastu vyrábí také nábytek, lavičky nebo zvýšené květináče. Materiálu lze snadno vrátit původní krásu – s minimem úsilí a prakticky bez investice. V případě tradiční dřevěné terasy vás naopak čeká spousta práce – pravidelné broušení a natírání ideálně 2 x do roka. Nadšeni budete z absence nepříjemných třísek. Oproti dřevěným prknům se na WPC prknech netvoří žádné třísky, suky ani jiné vizuální kazů – ty v kompozitu nenajdete.

Barevná i tvarová stálost

Přirozená vlastnost dřeva je, že stále „pracuje“. Jinými slovy se vlivem vlhka a teplotních rozdílů kroutí a praská, ale také bobtná, takže v konečném důsledku mění objem. A aby toho nebylo málo, pod vlivem UV záření mění barvu. Dochází k přirozenému zešednutí. Žádnou z uvedených nevýhod u WPC nenajdete. Naopak se můžete spolehnout na tvarovou i barevnou stálost. I po letech budete mít taková terasová prkna, jaká jste si skutečně vybrali.

Umělá terasová prkna

Odolnost proti hnilobě, plísni a hmyzu

Dřevo je náchylné na napadení dřevokazným hmyzem. Má tendenci hnít, protože přeci jenom vlhkost u země je vyšší než například u dřevěného obložení, která má lepší možnost vyschnout. Často se potom začíná ze spodní strany tvořit plíseň. Nic z toho však nebudete muset řešit, pokud si terasu postavíte z dřevoplastu. WPC terasová prkna nepotřebují impregnaci, protože jsou opatřena ochranou již z výroby.

Protiskluzový povrch

Další klíčovou výhodou dřevoplastu je protiskluzový povrch. Také z tohoto důvodu se WPC prkna doporučuji používat v místech v okolí bazénu, saun či venkovních sprch. Z hlediska bezpečnosti stojí za to připomenout, že oproti dřevu nehrozí vznik třísky, což tam kde se pohybujete většinou bez bot je v celku klíčová vlastnost.

Snadná montáž

Práce s dřevoplastem není o nic náročnější než se dřevem. Broušení, lepení či spojování pomocí vrutů –  nic z toho není problém. Stejně jako v případě běžné dřevěné terasy si samozřejmě musíte ohlídat kvalitu podkladu, který zajistí stabilitu a optimální namáhání konstrukce.

Mají tedy WPC terasová prkna i nevýhody?

Ano, také dřevoplast má samozřejmě několik pomyslných vad na kráse. Navzdory širokému spektru výhod proto musíme zmínit také několik nedostatků, se kterými byste se měli před realizací seznámit.

Problémové bývají především duté profily. Výrobci sice slibují vynikající odolnost, ovšem skutečnost bývá diametrálně odlišná. Profily se časem drolí, nafukují, praskají a ohýbají všemi směry. Že vám to zní jako opak jedné z hlavních výhod, které jsme uvedli výše? Pozor – nejde o nedostatek dřevoplastu jako takového, ale spíše o kompromis v honbě za nízkou cenou. Znakem těchto méně kvalitních produktů je délka záruky udávaná výrobcem. Na tyto výrobky běžně nabízí jen 2, maximálně 5letou záruku.

Umělá terasová prkna

Nechcete-li, aby vám při pohledu na terasová prkna za nějaký čas nezbyly jen oči pro pláč, raději se vyhněte nejlevnějším nabídkám WPC.

Pořizovací cena skutečně kvalitního dřevěného kompozitu je oproti ceně dřeva vyšší, ale na druhou stranu nabízí nesrovnatelně delší životnost, a proto je v konečném důsledku mnohem levnější. Vždyť u nejlevnější dřevěné terasy z severského modřínu lze počítat s životností max. 10 let, a to pouze za podmínky každoroční údržby, jinak ji budete muset vyměnit třeba již po pěti letech.

K čemu je možné WPC dále využít?

Prkna z dřevoplastu nachází využití nejen při realizaci teras u domu a na balkóny, jejich potenciál je samozřejmě mnohem větší. Jednoduchá údržba a přírodní vzhled jsou vynikající volbu při výběru obkladových prken na fasády, nebo plotová prkna. Oblíbené jsou také velké truhlíky nebo květináče na zahradu. Různé designové prvky nebo jako obklady schodů. Vzhledem k tomu, že se jedná o plná prkna, lze s nimi pracovat jako s dřevěným prknem a můžete je řezat či tvarovat dle potřeby. Jistě vás napadnou i další způsoby, jak z kompozitu vytěžit maximum i jinde.

Kterého výrobce WPC terasových prken vybrat?

Na WPC terasová prkna narazíte ve stavebninách nebo hobby marketech, ale od levného sortimentu neočekávejte žádné zázraky. Kvalitativní rozdíly mezi jednotlivými produkty jsou diametrální – a stejně jako v případě jiných materiálů platí, že špičková kvalita má svou cenu.

Mezi nejvýznamnější evropské výrobce špičkového kompozitu patří česká firma WoodPlastic. Extrudovaná prkna s plným profilem se vyrábí ve středočeských Bukovanech, kde se také průběžně testuje jejich kvalita ve vlastní výzkumné laboratoři.

Prkna WoodPlastic se vyrábí v široké škále profilů a přirozených barevných odstínů. Působí vkusně a reprezentativně (zde si můžete prohlédnout druhy profilů terasových prken). Materiál má minimální nasákavost a je odolný vůči bazénové i slané vodě. Společnost WoodPlastic na něj poskytuje záruku až 25 let při předpokládané životnosti 50 let.

Kvalitu českých produktů WoodPlastic mohou doložit tisíce spokojených zákazníků v desítkách zemí světa.

Umělá terasová prkna

Nespornou výhodou prken WoodPlastic je i fakt, že jejich jakosti důvěřují profesionálové, kteří se kromě prodeje zabývají také montáží. Kvalitní pokládku terasy zajistí certifikovaní montážníci, kteří pracují pod vedením Josefa Chmurčiaka. V rámci komplexního servisu nabízí zaměření a vytvoření cenové nabídky zdarma. Pří osobním setkání si prohlédněte zkušební vzorky prken a obkladových lišt a uděláte si o nic lepší představu. Materiál si však můžete pouze zakoupit a využít zdarma odbornou konzultaci pro stavbu svépomocí. Obdržíte návody pro stavební připravenost a videa pro lepší představu montáže terasy.

Firma Terasy.net se specializuje na produkty značky WoodPlastic a nabízí kompletní sortiment prvků z WPC. Pan Chmurčiak vám pomůže s výběrem kvalitních terasových prken pro stavbu bezúdržbové terasy a stejně dobře vám doporučí také plotovky. Plotová prkna z WPC nabízí stejně nadčasový design a výjimečné vlastnosti, díky kterým budete moct provždy zapomenout na broušení a natírání plotu. Nejinak je na tom i v případě obkladů, jež jsou taktéž nedílnou součástí nabídky.

Více se dozvíte na webu Terasy.net, kde najdete fotogalerii s desítkami realizací. Udělejte si jejich prostřednictvím lepší představu o tom, jak by mohlo vypadat i vaše bydlení.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Srovnání terasových prken: dřevěná vs WPC. Která déle vydrží?