Menu
LivingMag.cz
Zahrada

Rádce pro kutily – kde všude využijete barvy na rez a jaké zvolit

Přestože kov působí jako odolný, pevný a nezničitelný, jeho velkým nepřítelem je rez. Každý správný zahradník a kutil by proto měl mít k dispozici barvy na rez, které mu pomohou s bojem proti degradaci kovových povrchů.

Jaká je nejlepší barva na rez?

Nejprve je dobré zjistit, v jakém stavu kovový povrch je a podle toho zvolit barvu na kov. Pokud k výskytu rzi nedošlo a povrch je v pořádku, jen chcete obnovit jeho vzhled, stačí, když použijete klasické základové a vrchní barvy na kov, případně přidáte antikorozní nátěr pro prevenci vzniku rzi.

Jestli už se na kovu rez objevila, budete muset použít barvu proti rzi. Použít můžete základní nebo vrchní barvy na rez. Základní nátěr na rez s obsahem rybího oleje Rust-Oleum Rust Primer dokáže proniknout rzí až na zdravý kov a zajistit vysokou antikorozní ochranu.

Pro vrchní vrstvu, která poskytuje nejen ochranu kovu, ale má za úkol dodat povrchu i pěkný vzhled, použijte antikorozní vrchní lak Alkyton Rust-Oleum 7500, který najdete v nabídce Lakmarket v libovolném odstínu v lesklém, saténovém nebo metalickém provedení.

Barvy na rez

Pro větší úsporu času a námahy můžete zvolit barvy přímo na rez. Jde o antikorozní nátěry 2v1 neboli o samozákladující barvy plnící funkci vrchního a antikorozního nátěru. K zástupcům těchto barev se řadí samozákladující syntetická lesklá barva WILCKENS Rostorit Metall-Schutzlack, kterou můžete aplikovat přímo na zbytkovou rez, je vodoodpudivá a poskytuje ochranu před korozí.

Nezapomeňte na to, že než se pustíte do natírání, je potřeba povrch kovu vždy očistit, odstranit starý nátěr, odmastit ho a zdrsnit, aby nová barva k povrchu dobře přilnula.

V dílně, na zahradě i doma – barvy na rez mají široké využití

Antikorozní barvy na kov jsou skvělým pomocníkem kdekoli. Hodí se na plechové střechy, kovové konstrukce, potrubí, kovové brány, ploty, okapy a další kovové povrchy. Pokud potřebujete natřít radiátory nebo zahradní grily, sáhněte po tepelně odolných barvách, kterým nevadí působení tepla.

Aplikace barev se provádí nejčastěji štětcem nebo válečkem, některé typy antikorozních nátěrů jsou k dispozici i ve spreji. K oblíbeným odstínům patří černá a bílá barva na rez, ale pokud potřebujete pestřejší barevnou škálu, najdete řadu produktů, které vám budou vyhovovat.

Můžete se pustit například do renovace starého zahradního traktůrku a jeho kovové části natřít novým odstínem, který bude zároveň chránit proti korozi. A co kovová vrata nebo starý plot – nezasloužily by si také ochranu proti rzi a zároveň nový kabátek? Nebo jste zjistili, že vaše okapy mají vážné nedostatky v podobě koroze? Míst, kde se dají využít barvy na rez, je mnoho.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rádce pro kutily – kde všude využijete barvy na rez a jaké zvolit