Menu
LivingMag.cz
Financování bydlení

Prodej domu s hypotékou? 5 rad k nezaplacení

mpr

mpr

11. 7. 2016

Vybrali jste s partnerem perfektní dům, vzali si na něj hypotéku, jenže teď už se vám tak skvělý nezdá. Tak co s tím?

Vzít si hypotéku na dům je poměrně důležitým životním rozhodnutím, které by se nemělo podceňovat – standardně si totiž člověk na sebe bere závazek na několik desítek let. Měl by předpokládat, že dům bude využívat minimálně do ukončení období splácení.

Jenže co když se okolnosti změní, a vy chcete nebo dokonce musíte dům prodat? Často se tak děje v případě, že se vám sníží peněžní příjem a splátky už prostě neutáhnete, anebo při rozvodu, kdy je potřeba se majetkově vyrovnat s manželem či manželkou.

Vypadá to jako bezvýchodná situace, do které by se málokdo z nás chtěl dostat. Rady, že jste měli být zodpovědnější, jsou vám teď však k ničemu. Tak co tedy dělat, když už je mléko rozlité?

Nejdřív do banky

Prodej nemovitosti zatížené hypotékou je možný jen souhlasem finanční instituce, která vám hypoteční úvěr poskytla – standardně banka či spořitelna. Nejprve tedy zamiřte tam. Poskytovatelé hypoték naštěstí potíže příliš nedělají, souhlas tedy ve většině případů udělí bez problému.

Prodávejte před koncem fixace

Prodej domu s hypotékou často probíhá tak, že úvěr prodávajícího je jednorázově splacen kupujícím – ať už přímo vlastními prostředky, anebo novou hypotékou. Nejvýhodnějším okamžikem pro prodej je proto tehdy, kdy končí fixace úrokové sazby. Tak se lze vyhnout sankčním poplatkům za předčasné splacení hypotéky. Banky však mohou mít v tomto ohledu další podmínky, zpravidla je nutné oznámit tento záměr měsíc dopředu.

Převzetí hypotéky

Jednodušším způsobem je přímo převzetí hypotéky kupujícím. Nevýhodou ovšem je, že kupující musí souhlasit se stávajícími podmínkami úvěru – to znamená zejména úrokovou sazbu včetně délky fixace a rozložení splátek.

Refinancování hypotéky

Pokud kupující s podmínkami stávající hypotéky nesouhlasí, řešením je refinancování hypotéky. Jedná se o nákladnější a zdlouhavější způsob, který však může být výhodný, pokud jsou v době prodeje na trhu hypotečních úvěrů výrazně lepší podmínky. Nicméně, komplikace mohou způsobit již zmiňované sankce za předčasné splacení (pokud se nejedná o dobu konce fixace úrokové sazby) a poplatky za vyřízení nového úvěru, s kterými je potřeba počítat při stanovení prodejní ceny.

2 mouchy jednou ranou

Jestliže je to možné, je výhodnější, pokud si kupující bere novou hypotéku u stejné banky či spořitelny. Zástavní právo banky tak není potřeba vůbec řešit a dochází pouze ke změně vlastníka nemovitosti. Pokud je však nová hypotéka sjednána u jiné instituce, dochází k dočasné existenci dvojího zástavního práva na jednu nemovitost, kvůli které vzniká spousta zbytečné administrativy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prodej domu s hypotékou? 5 rad k nezaplacení