Menu
LivingMag.cz
Rekonstrukce

Přednosti aku nářadí? Kdykoli, kdekoli a hlavně bezpečně

mpr

mpr

13. 7. 2018

Stále výkonnější a dokonalejší akumulátory mění trh s ručním nářadím raketovým tempem. Zatím co před pár lety vystačila plně nabitá baterie aku šroubováku stěží na čtvrt hodiny výkonu, dnes vysokokapacitní články hravě zvládnou hodiny těžké práce v terénu. Řada profesionálních řemeslníků tak odkládá své staré elektřinou napájené přístroje do zaslouženého důchodu a objevuje výhody nových technologií.

Aku je hlavně o vývoji napájecích článků

Nové lithiové články mají proti starším niklovým modelům výrazně vyšší výkon. Díky vyšší vodivosti totiž využívají energii až třikrát efektivněji, a díky kapacitě až 8 Ah vydrží mnohem déle v chodu. Výrobci zdokonalili i nabíjení. Zatímco dříve jste museli před novým použitím článku čekat 5 hodin, dnes se plně dobije za půlhodinovou svačinovou pauzu.

Pravděpodobně nejvýznamnějším kladem aku nářadí je vysoká mobilita a pracovní komfort. Jelikož nejste závislí na napájení z elektrické sítě, nemusíte hledat zásuvku, do které přístroj zapojíte. Manipulace je tak mnohem pohodlnější, což se jistě promítne i na kvalitnějším výsledku. Navíc snadno proniknete i do špatně přístupných míst a můžete pracovat kdekoli v terénu.

Stoupající popularitě článků napomáhají i moderní bezuhlíkové motory. Ty se méně zahřívají, jsou výkonnější a vydrží pracovat déle. Tento typ motoru často nachází uplatnění u aku vrtaček, které by neměly chybět v žádné domácnosti. Oproti elektrickým s nimi můžete velmi snadno pracovat na štaflích, ve výškách i ve stísněném prostoru. Díky relativně malé spotřebě energie navíc články vystačí na velmi dlouhou dobu, o jejich nabíjení se tak nemusíte v podstatě starat.

Bezpečnost by měla být vždy až na prvním místě

Aku nářadí je oproti elektrickému nepochybně mnohem bezpečnější. Ať hodí kamenem ten, kdo nikdy nezakopl o natažený kabel. Pokud pracujete třeba s takovou aku řetězovou pilou, může mít jedno škobrtnutí dost fatální následky. Při jízdě s elektrickou sekačkou musíte zase sledovat každý svůj krok, abyste náhodou nezavadili o desítky metrů dlouhý napájecí kabel. Z hlediska bezpečnosti vede zkrátka aku nářadí na všech frontách.

A v čem naopak elektrické nářadí vede? V první řadě ve výkonu. I když jej aku přístroje i v tomto směru rychle dohání, drží si sítí napájené modely stále mírnou výhodu. Také byste měli zvážit, nakolik doopravdy využijete pozitiva akumulátorů. Výhody bezdrátového napájení zajisté využije řemeslník pracující v terénu, méně už pak kutil, který tráví drtivou většinu času v dílně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Přednosti aku nářadí? Kdykoli, kdekoli a hlavně bezpečně