Menu
LivingMag.cz
Ložnice

Postel z palet: Inspirace a přehledný návod, jak ji vyrobit

S nábytkem z palet je spojena celá řada výhod. Vyjde levněji než nový kus, jednoduše ho sestavíte sami a navíc ho můžete vyrobit tak, aby přesně splňoval vaše představy. Chcete si z palet vyrobit postel, ale nevíte, jak na to? Možná vám pomůže náš jednoduchý návod.

Zatím nejste rozhodnutí, jak by vaše postel z palet měla vypadat? Inspirujte se v naší galerii.

Kde koupit palety?

Palety seženete v prodejnách se stavebninami, ve specializovaných obchodech a také v e-shopech. Pokud chcete palety koupit za výhodnější cenu, můžete se podívat po bazarech, popřípadě zvolit mírně použité kusy a poté je podle potřeby opravit.

Jak palety upravit?

Ještě před tím, než se pustíte do vyrábění postele z palet, si palety připravte – zkraťte je na potřebnou délku, vyjměte z nich nepotřebné hřebíky či jiné kovové části a hrany obruste smirkovým papírem, bruskou či jiným vhodným nástrojem.

Ochranu paletám poskytne lak na pokojový nábytek, který je dostupný i v bezbarvé variantě. Pokud chcete palety přetřít na určitou barvu, volte krycí barvu vhodnou do interiéru. Jakmile nátěr uschne, můžete začít sestavovat.

Jak vyrobit postel z palet?

Pro výrobu manželské postele z europalet budete potřebovat trochu šikovnosti a také následující nářadí a pomůcky:

 • navíjecí metr
 • vrtačku
 • zahlubovací a pilotní vrták
 • šroubovák
 • kombinovaný úhelník
 • pilku
 • brusku + smirkový papír
 • štětec na natírání

Na postel z palet si dále nachystejte tyto materiály a příslušenství:

 • 4 stejně velké palety (musí se na ně vejít matrace)
 • šroubky
 • kroucené hřebíky
 • spojovací desky + příslušenství (kolíky, vruty)
 • dřevotřískové desky (OSB desky) na čelo postele
 • trámy, které budou tvořit čelo postele

Jakmile máte všechno potřebné nářadí a materiál, můžete se pustit do přípravy palet a následného sestavování postele.

Níže zmíněný návod berte spíše jako inspiraci. Vaše postel může vypadat nepatrně či úplně odlišně – záleží jen na tom, co vám vyhovuje a co se vám líbí. K posteli můžete navíc připevnit například kolečka, nebo si vyrobit velmi minimalistickou válendu bez čela. V takovém případě postačí připravené palety spojit pomocí hřebíků, šroubů a spojovacích destiček a máte hotovo.

1. Sestavte postel nanečisto

Doporučujeme postavit postel nejprve nanečisto a až poté začít vrtat, popřípadě řezat. Možná v této fázi přijdete na to, že vám původně zamýšlený design nevyhovuje, nebo třeba zjistíte, že je postel příliš malá. Jak se říká, dvakrát měř, jednou řež, proto nikam nespěchejte a raději vše dobře promyslete.

2. Spojte palety

Jakmile jste si jistí, že je vše tak, jak má být, můžete začít sestavovat naostro. Palety položte na zem spodní stranou nahoru. Pomocí dostatečně dlouhých šroubů palety spojte k sobě. Do středu připevněte spojovací desky, které zajistí, že budou opravdu držet pohromadě. Poté palety otočte vrchní stranou nahoru.

3. Připevněte čelo postele

Trámy, které budou tvořit čelo postele, ořízněte na požadovanou velikost a hrany obruste. Poté je připevněte k paletám. Při této činnosti pravděpodobně využijete pilotní a zahlubovací vrták, vrtačku a šroubovák. K ruce si vezměte také úhelník, abyste umístění trámů mohli vyměřit.

S umístěním trámů si můžete vyhrát dle libosti. Pokud k nim chcete nakonec připevnit také dřevotřískovou desku, pokračujte k poslednímu kroku.

4. Připevněte dřevotřískovou desku

Nařežte desku tak, aby odpovídala šířce čela postele. Podle potřeby ji obruste a připevněte k trámům. Dřevotřískovou desku můžete natřít barvou a/nebo lakem. Velmi pěkně působí také krycí omyvatelné nátěry, které jsou navíc vysoce praktické.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Postel z palet: Inspirace a přehledný návod, jak ji vyrobit