Na každou podlahu bychom měli volit kvalitní povrchovou vrstvu. Přeci jen jsou na ní kladeny určitě nároky na životnost, odolnost i vzhled. V dnešní době si můžete vybírat z mnoha variant. Existuje laminát, dřevo, korek, koberec či linoleum. A právě marmoleum je představitelem přírodního linolea. Jak položit marmoleum?
Co je marmoleum?
Marmoleum je vyrobeno z čistě přírodních materiálů (lněný olej, korková drť, pryskyřice, vápenec a dřevitá moučka). Není v něm žádná umělá hmota. Má mnoho výhod, lze ho snadno recyklovat, má skvělé antibakteriální vlastnosti, je příjemné na dotyk, izoluje od hluku, vydrží dlouhá léta, je odolné proti poškození, odolává ohni a snadno se udržuje.
Jak položit marmoleum?
Položit marmoleum vůbec nemusí být tak složité, jak by se mohlo zdát. V následujících krocích se dozvíte, jak na to.
Příprava podlahy
V místnosti, kde chcete pokládat podlahu, musí být povrch dokonale rovný, pevný, suchý a čistý. Jestliže rekonstruujete starší objekt a podlahy jsou poničené nebo ne zcela rovné, budou se muset udělat úpravy. Marmoleum, které chcete pokládat, musí být alespoň 24 hodin před tím, než se bude pokládat, umístěno svisle v místnosti, kam jej chcete pokládat. Materiál se musí přizpůsobit podmínkám v místnosti a zároveň se s ním bude i lépe pracovat.
Pomůcky a nářadí
Je jasné, že bez pořádného nářadí nejde dělat žádná práce. K pokládce marmolea potřebujete ocelové pravítko, nůž s rovnou a zahnutou čepelí, ořezávač krajů, kladívko, přítlačný válec, horkovzdušná svářečka, ruční frézka, špachtle na roztírání lepidla, lepidlo vhodné na lepení této podlahy, svařovací šňůrky. Některé nástroje si můžete vypůjčit v půjčovně nebo od známých. Rozhodně není nutné vše kupovat.
Pokládka marmolea
V místnosti, kde budete pokládat, nesmí být méně než 18°C a příliš velká vlhkost. V případě podlahového topení ho vypněte alespoň dva dny před zahájením prací. Stejně tak po ukončení práce ho zapínejte postupně v průběhu dalších dvou dnů, aby lepidlo mělo čas zaschnout.
Role marmolea by měly být z jedné dodávky. Určitě nepoužívejte na jednu plochu různé role. Pásy nařežte speciálním nožem a pokládejte v jednom směru s trochu překrytými okraji. Až bude podlaha komplet položená, okraje odřízneme tak, aby pásy na sebe plynule navazovaly. Musí k sobě pevně přiléhat.
Lepení a svařování marmolea
Na lepení vždy používejte lepidlo určené pro lepení marmolea. Vždy dodržujte návod, který je uvedený na obalu lepidla. Lepidlo se nanáší pomocí ozubené špachtle a do čerstvého neodvětraného lepidla zatlačujeme marmoleum. U materiálu tloušťky 4 mm je nutné použít větší množství lepidla. Nezapomeňte, že lepidlo musí přijít jen na naprosto čistou podlahu. Vždy jej rozetřeme a pak pásy postupně ukládáme. Každou vzduchovou bublinku vytlačíme vždy od středu směrem ke krajům. Na konec použijeme přítlačný válec. Jestliže se někde najdou místa, která nepřiléhají, použijte závaží. Lepidlo v místech spojů, nebo pokud se rozlije, vyčistěte speciálním přípravkem k tomu určeným.
Svařování je doporučené od výrobců kvůli pevnému a vodotěsnému uzavření. Svařovací šňůry můžete použít jednobarevné ve stejné barvě jako je marmoleum nebo vícebarevné. Lepidlo musí být při svařování naprosto suché. Svařuje se svařovací pistolí při teplotě asi 350 °C. Poté použijte ruční frézku. Spoj musí být zarovnán tak, aby byl nastejno s povrchem marmolea.
Voskování marmolea
Aby vám podlaha dlouho vydržela, navoskujte ji. Podle návodu naneste hned několik vrstev. Tím se zvýší odolnost a prodlouží životnost.
Marmoleum Click
Jestliže si chcete pokládku usnadnit, použijte Marmoleum Click. Jedná se o přírodní plovoucí podlahu, která se vyrábí v lamelách a čtvercích. Pokládka je velmi jednoduchá a časově nenáročná. Ihned po pokládce můžete podlahu používat. Nemusíte nic lepit, jednotlivé díly jednoduše zacvaknete do sebe díky zámkovému systému. I zde musí být podklad rovný, hladký, čistý a dokonale suchý.