Léto je skoro za dveřmi, a tak je již pomalu čas na pořízení domácí klimatizace, jež horké letní dny zpříjemní. Nejlepším řešením je klimatizace mobilní, která se snadno přenáší z místnosti do místnosti a jejíž instalace je velmi jednoduchá. Druhů mobilních klimatizací je na trhu dostupných hned několik. Liší se nejen svými funkcemi, ale například i hlučností nebo energetickou náročností. Jak si z nepřeberné nabídky mobilních klimatizací do bytu vybrat a nešlápnout vedle?
Proč právě mobilní klimatizace?
Mobilní neboli přenosná klimatizace je do bytu či domu tou nejlepší volbou. Velmi snadno se instaluje i používá – stačí ji zapojit do zásuvky a zapnout. Jednoduše tak přizpůsobíte teplotu v místnosti svým aktuálním potřebám.
Důvody, proč si do bytu pořídit mobilní klimatizaci:
- je energeticky nenáročná (většina patří do energetické třídy A)
- nainstalujete ji bez toho, aniž byste museli vrtat do zdi
- snadno se přenáší z místnosti do místnosti
- mají příznivou pořizovací cenu
- existuje několik druhů, každý si tak vybere řešení na míru
Druhy mobilních klimatizací do bytu
Ještě před tím, než se do výběru bytové klimatizace pustíte, je dobré vědět, jaké druhy bytových klimatizací existují a jaké mají výhody a nevýhody.
1. Bytová mobilní klimatizace s hadicí
Nejběžnější mobilní klimatizace mají jednu hadici, existují však také mobilní klimatizace dvouhadicové. V obou případech se hadice umisťují do okna.
Jednohadicová mobilní klimatizace nasává vzduch z místnosti, jednu část ochlazuje pomocí chladícího okruhu a následně ji fouká zpět. Druhá část vzduchu se pomocí hadice vypustí oknem ven.
Dvouhadicová mobilní klimatizace se podobá tzv. klimatizaci splitové, o které bude řeč níže. Je až o 25 % účinnější než klasická mobilní klimatizace s jednou hadicí a její hlavní výhodou je, že při používání v místnosti nevzniká průvan. Na rozdíl od klasické klimatizace také nenasává vzduch z místnosti, ale zvenku.
A jak mobilní klimatizace do bytu s dvěma hadicemi funguje? Jedná hadice slouží, stejně jako u jednohadicové klimatizace, k odvodu teplého vzduchu. Účelem druhé hadice je přívod vzduchu zvenčí. Díky tomuto principu fungování je dvouhadicová mobilní klimatizace mnohem efektivnější.
Výhody
Hlavní výhodou jednohadicové mobilní klimatizace je příznivá cena. U klimatizace s dvěma hadicemi navíc oceníte také velmi rychlé a účinné ochlazení vzduchu.
Nevýhody
Za nevýhodu této mobilní klimatizace do bytu lze považovat poměrně velkou hlučnost. To může být problém například v případě, že u zapnuté mobilní klimatizace chcete usínat. Pokud hledáte tichou mobilní klimatizaci, zvolte raději jiný typ.
2. Bytová mobilní klimatizace bez hadice
Označení bytová mobilní klimatizace bez hadice není zcela přesné, jelikož odvodní hadice je u přenosných klimatizací nezbytná. Mobilní klimatizaci bez hadice však plnohodnotně zastoupí ochlazovač vzduchu, který vzduch v místnosti ochlazuje pomocí vodního filtru. Díky tomu jej také zvlhčuje a zbavuje prachu. Stejně jako klimatizace mají některé ochlazovače navíc i funkci topení či ohřívání vzduchu.
Výhody
Hlavní výhodou je minimální hlučnost a nízká spotřeba energie. Nesmíme zapomenout ani na funkci čištění a zvlhčování vzduchu, která nejenže usnadňuje dýchání v horkých dnech, ale zamezuje také vysušování sliznic a pokožky.
Nevýhody
Nevýhodou pro někoho může být pomalejší ventilace vzduchu. Ta je způsobena vnitřní konstrukcí ochlazovačů, která způsobuje rozptýlení vyfukovaného vzduchu namísto jeho silného proudění jedním směrem. Nevýhodou je také skutečnost, že do ochlazovače se musí pravidelně dolévat voda, mobilní klimatizace oproti tomu chladí neustále.
3. Bytová mobilní klimatizace typu split
Posledním druhem mobilní klimatizace do bytu je tzv. splitová klimatizace, která sestává ze dvou částí – jedna je umístěna venku, druhá uvnitř v místnosti. Vnitřní část nasává teplý vzduch, který ihned ochladí a vypustí zpět. Ve vnější části, v níž se nachází kompresor, dochází k obnově chladiva. Části klimatizace jsou vzájemně spojeny hadicí, kterou je stejně jako v případě klasické mobilní klimatizace nutné vést oknem.
Výhody
Nespornou výhodou bytové mobilní klimatizace typu split je to, že hlučný kompresor je umístěn ve venkovní části, proto ji téměř neuslyšíte. Je pro vás tedy správnou volbou v případě, že si do bytu chcete pořídit skutečně tichou mobilní klimatizaci. Splitové klimatizace také většinou nezpůsobují průvan, protože mívají velmi dobře propracovaný regulační systém.
Nevýhody
Nevýhodou tohoto typu mobilní klimatizace je vyšší energetická náročnost. Velké množství moderních splitových klimatizací však disponuje funkcí samoregulace kompresoru, což tuto potíž do značné míry řeší.
V čem se liší mobilní klimatizace a ochlazovač vzduchu?
Chcete se dostatečně připravit na parné letní dny a nevíte, zda zvolit mobilní klimatizaci, nebo raději ochlazovač vzduchu, nazývaný též „mobilní klimatizací bez hadice“? Možná vám v rozhodování pomůže stručné porovnání těchto dvou druhů zařízení.
Pravděpodobně nejdůležitějším rozdílem je již zmíněná skutečnost, že mobilní bytová klimatizace má hadici a ochlazovač vzduchu nikoliv. Ochlazovač kromě toho může fungovat zároveň i jako čistič nebo zvlhčovač vzduchu, což ocení zejména alergici. Klimatizace vzduch naopak odvlhčuje, s čímž se pojí riziko suchých očí, dráždivého kašle, vysušené pokožky a tak dále.
Mobilní klimatizace má však nad ochlazovačem vzduchu navrch v tom, že ji není nutné dolívat vodou. Výsledná teplota se při využívání klimatizace také snáze reguluje, zároveň je pomocí mobilní klimatizace možné ochladit vzduch až o 20 °C.
Cena by neměla být hlavním kritériem výběru, určitě se však hodí vědět, že z tohoto hlediska jsou na tom obecně lépe ochlazovače vzduchu. To samé platí i pro míru hlučnosti. Na rozdíl od mobilních klimatizací ochlazovače vzduchu také nezpůsobují průvan, který je mnoha lidem nepříjemný.
Mobilní klimatizace:
+ ochladí vzduch až o 20 °C
+ snazší regulace teploty
+ není nutné doplňovat chladivo
+ rychlejší ventilace vzduchu
– vyšší cena
– vyšší hlučnost
– součástí je hadice
– způsobuje průvan
– vysušuje vzduch
Ochlazovač vzduchu:
+ nižší cena
+ nižší hlučnost
+ je bez hadice
+ nezpůsobuje průvan
+ zvlhčuje a čistí vzduch
– relativně pomalá ventilace vzduchu
– nechladí tak efektivně jako většina klimatizací
– složitější regulace teploty
– je potřeba doplňovat vodu, popř. led
Jak vybrat nejlepší mobilní klimatizaci do bytu?
Nyní se již pojďme podívat na to, podle čeho mobilní domácí klimatizaci vybírat. Univerzální návod k dispozici není, protože každý může od přístroje očekávat něco jiného. Existují však obecná doporučení, na co se při výběru té nejlepší mobilní klimatizace soustředit.
Hlučnost
Pro většinu lidí je důležité, aby klimatizace byla co nejméně hlučná. Některé přístroje se hlukem vyrovnají například starší lednici, jiné v podstatě neuslyšíte. Proto při výběru klimatizace do bytu berte v potaz i to, kam ji doma umístíte.
Jestliže hledáte skutečně tichou mobilní klimatizaci, bude pro vás nejlepším řešením klimatizace typu split, jejíž hlučná část je umístěna zvenku, popřípadě „klimatizace bez hadice“ čili ochlazovač vzduchu, který vzduch navíc zvlhčuje a zbavuje prachových částic.
Výkon
Od výkonu se odvíjí rychlost ochlazení místnosti. Mobilní klimatizace s vyšším výkonem bývají dražší, nicméně v parních letních dnech budete za menší investici navíc zcela jistě rádi. U většiny mobilních klimatizací se výkon uvádí v jednotce Btu.
Pro ochlazení místnosti běžné velikosti byste měli zvolit klimatizaci s výkonem alespoň 9 000 BTU. Do větších místností jsou pak vhodné přístroje o výkonu 12 000 BTU.
Spotřeba energie
Obecně nejsou domácí mobilní klimatizace příliš energeticky náročné, protože většina z nich spadá do energetické třídy A. Cena za provoz klimatizace bude pochopitelně záviset zejména na četnosti jejího používání, průměrně jde o zhruba 2 500 Kč (užíváte-li ji 8 hodin denně po dobu 2 měsíců ročně).
Dostupné funkce
Roli hraje samozřejmě i to, jaké další funkce od klimatizace požadujete. V současnosti jsou dostupné například mobilní klimatizace s WiFi, s funkcí vytápění apod.
Funkce mobilních klimatizací:
- načasování spuštění
- ovládání chytrým telefonem pomocí WiFi
- dálkové ovládání
- displej zobrazující aktuální nastavení
- vytápění
Díky dálkovému ovládání nebo funkci WiFi mobilní klimatizaci jednoduše nastavíte mobilním telefonem. Funkce vytápění zase přijde vhod například na chalupě.
Je patrné, že pokud jde o bytové mobilní klimatizace, je rozhodně z čeho vybírat. Záleží tedy pouze na vás a na tom, co od přístroje očekáváte.
Pořídili jste si do bytu klimatizaci? Nezapomeňte na těsnění oken
Mobilní klimatizace jsou opatřeny odvodní hadicí, kterou je nutné umístit do okna (pakliže si nepořídíte ochlazovač vzduchu, který žádnou hadici nemá). Je proto důležité s klimatizací zakoupit také těsnění, díky němuž do interiéru nebude proudit teplý vzduch zvenčí.
Většina druhů těsnění se kolem odvodní hadice lepí pomocí pásky se suchým zipem. Zpravidla jej lze použít na všechna běžná okna kromě střešních.