Oheň je užitečný, krásný, ale i nebezpečný. Už od počátku historie lidstva hrál velmi důležitou roli. I když dnes už pro naše přežití není tak nezbytně nutný, pořád má své nezastupitelné místo a láká nás pro svou zvláštní krásu i pocit určitého pohodlí. Mnoho lidí dnes touží po tom, mít doma krb nebo krbová kamna. Zejména proto, že díky moderním trendům a konstrukcím už dnes krby nekouří do místnosti ani nezvyšují prašnost.
Krby jsou dostupné v mnoha druzích a provedeních. Nechte se inspirovat našim článkem a zjistěte, jaké krby jsou k dostání.
Základní rozdělení krbů
Krby bez krbové vložky
Otevřené krby bez krbové vložky jsou vhodné na příjemné domácí posezení. Nejsou příliš vhodné na vytápění, ale můžete si užít romantickou atmosféru otevřeného ohniště, praskáním dřeva a vůní pryskyřic.
Krby obezděné krbovou vložkou
Tyto krby nemají jen estetickou funkci, ale především slouží k vytápění místnosti. Ocelová nebo litinová vložka zesiluje sálavý účinek krbu, akumuluje teplo a zároveň u teplovodních a teplovzdušných krbů plní vložka funkci tepelného výměníku, kdy je možnost pomocí rozvodů přenést teplo do celého domu.
Krby s krbovou vložkou se dále dělí podle konstrukce krbové vložky
Krby s výměníkem
Krby s výměníkem máme buď teplovzdušné, kde krbová vložka slouží jako výměník tepla mezi krbem a teplovzdušným systémem na rozvod tepla a teplovodní, kde se předává teplo mezi krbem a ohřátou vodou v uzavřeném okruhu rozvodu vytápění.
Krby bez výměníku – krby sálavé
Zde krbová vložka nemá funkci výměníku tepla pro rozvod po domě, ale má zesílit sálavost krbu.
Krby s různou konstrukcí
Krby s různou konstrukcí je možné rozdělit na:
- Krby na biolíh – také se označují jako bio-krby. Jsou to topidla, kde je spalováno tekuté palivo na bázi líhu. Nepotřebují komín a mohou být přímo v místnosti a klidně i třeba v bytě.
- Ekologické krby – tyto krby mají zvýšenou účinnost vytápění a spalují paliva z odpadních surovin. Jsou to krby bez emisí a velmi výrazně šetří naše životní prostředí.
- Elektrické krby – krby vizuálně, zvukové i tepelně připomínající klasický model, ale připojený na elektřinu.
- Akumulační krby – teplo z těchto krbů se akumuluje v zásobníku teplé vody, ze kterého se pak vytápí celý dům, i když už krb nehoří.
Krby a materiál na obezdění
Podle materiálu obezdění se krby dělí na kachlové (obezdění ze speciálních ozdobných kachlí), šamotové (postavené ze šamotových cihel), kamenné (obezděné z různých druhů kamene) a mramorové (s obezděním z mramorových dílců). Vyrábí se i krby z méně klasických materiálů, např. kombinace oceli, skla, dřeva, nerezu a dalších materiálů především u napodobenin klasických pravých krbů.
Dělení podle umístění krbu
Podle umístění se krby dělí na interiérové, tedy ty, které jsou vevnitř a obvykle plní estetickou funkci a zároveň topí a krby zahradní, které jsou na zahradě a mohou sloužit ke grilování, uzení masa a příjemnému posezení.
K čemu slouží krbová vložka?
Krbové vložky patří k základním prvkům u obezděných krbů a často se dodávají samostatně. Zesilují topný účinek, schopnost akumulace tepla, a také fungují jako tepelný výměník. Obestavěním ocelové nebo litinové krbové vložky vznikne krb s krbovou vložkou.
Parametry a umístění krbu
Parametry, umístění, zajištění přívodu vzduchu pro hoření, design obezdívky, apod. To vše je potřeba promyslet, i když vám krb bude stavět odborná firma. Proto je užitečné těmto termínům trochu porozumět.
Umístění krbu
Rozhodnutí, které byste měli udělat jako první, je místo, kde bude krb stát. Nedoporučuje se ho instalovat v příliš malých místnostech, které mají méně než 12 m2, v místech, kde se manipuluje s lehce zápalnými nebo výbušnými látkami a v místnostech s digestoří, protože tam vzniká podtlak, který mění tahové podmínky komínu. Aby krb mohl správně fungovat, potřebuje samostatný komín s připojením podle normy a o určených délkách a průměru. Zároveň by komín měl být přímočarý, suchý a izolovaný.
Zapomínat se nesmí ani na správnou ventilaci a zvážení umístění do zástavby. Nezapomínejte ani na správnou cirkulaci vzduchu, kdy je nutné vyřešit přívod externího vzduchu pro spalování. To se týká především krbů, ve kterých se skutečně bude topit. U ekologických, elektrických či bio krbů je řešení jednodušší.
Kouzlo krbu je nesporné a dnes je tolik možností a modelů, že si ho může pořídit takřka každý, klidně i do paneláku. Při jejich pořízení se však vždy vydejte do specializovaného obchodu a nechte si poradit od odborníků při výběru i instalaci.