Menu
LivingMag.cz
Financování bydlení

Kdy se vyplatí jít do okamžitého výkupu, a kdy rozhodně ne?

Prodat nemovitost ihned a bez starostí je sen nejspíš úplně každého. Právě služba okamžitý výkup nemovitosti tuto možnost přináší. Co je však pro jednoho terno, je pro druhého chyba. Je okamžitý výkup nemovitosti to pravé pro vás?

Co je okamžitý výkup nemovitosti?

Okamžitý výkup nemovitosti je služba, kterou dnes nabízí nejen specializované firmy, ale již i realitní kanceláře. V čem se liší například od prodeje s pomocí realitní kanceláře?

Obchod zde neuzavíráte za pomoci společnosti s někým třetím, ale přímo s tou společností. To má několik výhod, odpadne často i zdlouhavá prodejní fáze a společnost obvykle ihned vykoupí i neprodejné nebo problematické nemovitosti (například spoluvlastnický podíl, nemovitosti s věcným břemenem, zatížené hypotékou, exekucí, nebo dokonce před dražbou).

K rychlosti patří však i nevýhoda, společnosti vykupují zpravidla nemovitosti za 65-75 % jejich tržní ceny. S ohledem na to je proto dobře zvážit, zda se vám taková služba opravdu vyplatí. V jakých případech je tato služba vhodná?

Kdy byste měli začít o okamžitém výkupu nemovitostí uvažovat?

Okamžitý výkup nemovitostí je vhodný zejména tehdy, když řešíte opravdu vážnou životní situaci, kterou již nelze řešit jinak. Jaké tyto situace jsou? 

V jakých situacích sáhnout po okamžitém výkupu nemovitostí?

Řešení značného zadlužení – Pokud máte dluhy, které již nezvládáte splácet a hrozí vám exekuce, rychlý výkup nemovitosti může být vytouženou záchranou, která vás jednou pro vždy zbaví dluhů. O tom, jak na dluhy jsme obšírněji psali již ve článku o pomoci při řešení dluhů.

Hrozba dražby nemovitosti – Jestliže vaše situace došla již tak daleko, že vám hrozí prodej nemovitosti v dražbě, také zde je okamžitý výkup nemovitosti tím správným krokem. Dražby totiž začínají na 2/3 tržní ceny nemovitosti a ze zisku z nich vám bude navíc odečteno ještě několik často až astronomických poplatků. To už je opravdu lepší okamžitý prodej nemovitosti než toto.

Neprodejná nemovitost – Také v situaci, kdy vlastníte špatně prodejnou nebo neprodejnou nemovitosti je její okamžitý výkup vhodným řešením. Právě s jeho pomocí dokážete zpeněžit třeba i spoluvlastnický podíl, nemovitost s hypotékou, věcným břemenem, ovocný sad nebo třeba louku.

Jak sami vidíte, okamžitý výkup nemovitosti je tedy vhodná záchrana v situacích, kde již nepomůže nic jiného.

Okamžitý výkup nemovitosti

Kdy byste se měli okamžitému výkupu nemovitostí vyhnout?

Ačkoliv se vám může okamžitý výkup nemovitosti mnohdy zachránit krk, v jiných případech na něm můžete dost prodělat. Jaké to jsou?

V jakých situacích se okamžitému výkupu vyhnout?

Chcete rychle prodat – Realitky dnes běžně seženou kupce do 39 dnů, pokud vám tedy nejde při prodeji o dny, nebo dokonce hodiny, rychlý výkup nemovitosti je chyba.

Potřebujete vyřešit menší finanční problémy – Menší finanční problémy je zbytečné řešit rychlým prodejem nemovitosti. Nejdřív si zkuste půjčit od banky, známých nebo rodiny.

Peníze na podnikání – Okamžitým výkupem nemovitosti rozhodně neřešte peníze na podnikání, zejména pokud to není otázka života a smrti. V dnešní době prodáte relativně rychle a za víc i bez okamžitého výkupu nemovitosti.

Nemáte kam se odstěhovat – Okamžitý výkup nemovitosti může být problém i v případě, když s jeho pomocí splatíte dluhy, ale přijdete o střechu nad hlavou. V takových případech je asi vhodnější služba Zpětný leasing nemovitosti. S její pomocí prodáte nemovitost, uhradíte dluhy, ale v nemovitosti můžete zůstat bydlet jako nájemník. Jakmile se pak opět vzchopíte, nemovitost si můžete do domluveného data odkoupit zpět za předem dohodnutou cenu.

Výkup nemovitosti

Do okamžitého výkupu nemovitosti jen s dobrým partnerem

Nyní byste tedy již měli vědět, kdy po okamžitém výkupu nemovitosti sáhnout, a kdy ne. O tom, jak probíhá či jaké má výhody a nevýhody jsme již psali ve článku o okamžitém výkupu nemovitosti.

Nezapomeňte ale na to, že při okamžitém výkupu nemovitosti nejde často jen o velké peníze, ale také o řešení vašich problémů, ke kterým patří dluhy, exekuce apod. Z toho důvodu je výběr firmy zásadní. Nepodceňujte ho. U firmy si prověřte její historii, reference i vše ostatní. Často se vyplatí nechat si udělat i nezávislý odhad ceny nemovitosti, abyste věděli, kolik procent z její tržní ceny vám opravdu nabízí.

My v RE/MAX Delux vaší nemovitost vykoupíme až za 80 % její tržní ceny, ale nabízíme třeba i zdarma odhad ceny nemovitosti, a pokud vás nehoní čas, pomůžeme vám i s klasickým prodejem nemovitosti, při kterém dokážeme s pomocí našich znalosti a zkušeností navýšit prodejní cenu nemovitosti až o 17 %.

Chcete vědět více o okamžitém výkupu nemovitosti nebo chcete rovnou prodej svěřit do rukou profesionálů? Napište nám

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdy se vyplatí jít do okamžitého výkupu, a kdy rozhodně ne?