Menu
LivingMag.cz
Rekonstrukce

Kam se starým nábytkem: Do sběrného dvora, na skládku nebo k renovaci?

Palčivá otázka “kam s ním” zaznívá často při úklidu domova a zjištění, že potrhané čalounění rozvrzaného gauče z něhož trčí péro už nepůsobí dobrým dojmem na případné návštěvy a sledování televize už není tak pohodlné jako bylo dříve. Což teprve starý nábytek, který nepotřebujeme, zcela dosloužil, anebo se nám nehodí do našeho nového stylu útulného domova! Čas změny párkrát za život přichází, a co teď?

Levně prodat, nebo darovat za odvoz

Nábytek se nedá jen tak vyhodit do koše nebo roztřídit do kontejnerů na plasty, papír, sklo či směsný odpad. To bychom museli mít kouzelnou hůlku a všechny ty stoly, skříně, gauče a postele napřed zmenšit. Jednou z možností je nepotřebný nábytek levně prodat nebo za odvoz darovat někomu, kdo jej ocení. My se nábytku zbavíme a nemusíme jej nikam odvážet, a někdo jiný bude šťastný, že mu ještě bude sloužit a on ušetří peníze, které třeba mnohdy ani na nový nábytek nemá. Nábytek můžete nabídnout na internetu, existují různé bazary nebo starší a menší kousky lze prodat třeba i na bleším trhu.

Tohle bývá zpravidla první varianta, po které lidé sáhnou, ovšem pouze v případě, že se jedná o nábytek, který může někomu dále sloužit a není už úplně na vyhození. Pokud jde o starý nábytek ve špatném stavu, je to horší a nabízí se otázky, co tedy s ním.

Renovace starého nábytku

Ještě pořád je tu možnost opravy. Renovace starého nábytku běžně provádějí nejrůznější firmy. Koneckonců se do nich i domácí kutilové mohou pustit sami. Stačí trocha dobrého vkusu a pár šikovných rukou. Nábytek se může nově natřít, nalakovat, potapetovat a polepit, obrousit, opravit, ozdobit, vylepšit, koupit nové úchytky a podobně. Dokonce i čalounění lze nechat udělat úplně nové, nejen ho pečlivě vyčistit, aby starý a zašlý gauč či křeslo nepůsobili ošuntělým dojmem. Skvělou variantou jsou barevné šité přehozy z různých materiálů, které vám ze staré sedací soupravy ihned udělají novou. Navíc můžete střídat barvy a vzory dle nálady.

Tyto možnosti určitě nezavrhujte. Kreativní duše se hned pozná, navíc je to ta nejekologičtější možnost. Žádné stěhování, odvážení neznámo kam a kupování nového nábytku!

S nábytkem šup do sběrného dvora, k popelnici nepatří

Pokud se ale přece jen rozhodnete pro něco nového a víte, že tento váš starý nábytek nechcete a nemůžete opravit ani darovat někomu jinému, pak je potřeba jej nechat odvézt. Otázkou je však kam. Na vesnici si lidé uměli poradit, staré rozbité skříně nebo postele, které byly ze dřeva vytahali na dvůr, rozštípali sekerou a hned měli čím zatopit. Svými předky se ale určitě neinspirujte, pokud budete doma pálit nábytek, hrozí vám vysoká pokuta, neprospívá to totiž životnímu prostředí už kvůli obsahu různých laků, barev a lepidel.

Dnes se často nepotřebné kousky nábytku, například židle, sedací plastová sestava na balkón či staré křeslo nechávají stát i u popelnic, do kterých se pochopitelně nevejdou. To ale rozhodně není nejlepší řešení. Je tam samozřejmě i šance, že si ještě zachovalé kousky někdo odnese domů, ale většinou nábytek skončí někde na smetišti. A než popelnice a kontejnery odvezou, hyzdí toto skladiště své okolí a obce musí za odpady stejně pořádně zaplatit. Navíc tohle není opravdu ekologický způsob likvidace nepotřebného nábytku.

Starý nábytek totiž patří především do sběrného dvora, případně mnohé obce pořádají svoz velkoobjemového odpadu, kam lze starý nábytek přivézt. Ve sběrném dvoře se nábytek ekologicky likviduje a využívá se třeba i k výrobě nových materiálů na bázi dřeva, odváží se do spaloven a podobně. Moderní spalovny si poradí díky svým filtrům i s lepidly, laky, barvami a dalšími chemikáliemi, které byly použity k výrobě byť třeba jen dřevěného nábytku. Je také potřeba materiály jednotlivých kusů nábytku předem dobře roztřídit, což můžete udělat už doma, například dřevo, plasty, sklo a tak dále.

Nechte si přistavit k domu kontejner

Další možností je nechat si postavit velký kontejner před dům. To jen v tomto případě, pokud chcete něco vyhazovat, a to například když rekonstruujete nebo se stěhujete a podobně. Do tohoto kontejneru lze naházet prakticky cokoliv, ale musíte si to zaplatit. Kontejner se k domu přistavuje na jeden den a vyjde vás to na několik tisíc korun. Svůj účel to splní a vy se tak zbavíte starého harampádí.

Re-use centrum ve velkých městech

Starý nábytek, který ještě může někomu sloužit lze také odvést do tzv. re-use center, která se dnes již nacházejí po celé republice. Jsou to sběrná místa, kam lze odnést či odvézt nepotřebné předměty včetně nábytku. Nezisková organizace, která tato sběrná místa provozuje, se již dále postará o to, kam s ním. Něco může být nabídnuto sociálně potřebným, něco je určeno k renovaci nebo darováno různým spolkům, muzeím, divadlům a podobně, záleží na tom, kdo re-use centrum provozuje. Možnosti jsou různé. Ceněn je také historický a starožitný nábytek, který se posílá dál na správná místa.

Pokud jste z Prahy, mrkněte na www.zpokojedopokoje.cz

Zdroje: nazeleno.cz, eranabytek.cz, portalzp.praha.eu, sako.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam se starým nábytkem: Do sběrného dvora, na skládku nebo k renovaci?