Rozhodli jste se začít s chovem rybiček? V tom případě vás čeká důležitý úkol, a totiž založení akvária. Jak na to? Přinášíme přehledný návod, podle kterého to zvládnete i v případě, že s akvaristikou prozatím nemáte vůbec žádné zkušenosti.
Vybavení do akvária
Založení akvária je jednodušší, než se na první pohled může zdát. Situaci usnadňuje už jen skutečnost, že se akvária prodávají v setu se základním vybavením, bez kterého se neobejdete. Některé doplňky však budete muset dokoupit samostatně.
Potřebná výbava se bude do jisté míry odvíjet od typu akvária a nároků rybiček. Obecně by však v akváriu nemělo chybět následující:
- akvarijní štěrk nebo substrát
- filtrace
- topítko
- osvětlení
- vzduchování
- teploměr
- pozadí
- rostliny a dekorace (kořeny, kameny apod.)
- akvarijní přípravky (násada bakterií, hnojivo pro rostliny, přípravek pro úpravu vody)
S výběrem vybavení do akvária vám pomůže personál akvarijních potřeb, proto nezoufejte, pokud si nyní připadáte trochu ztraceni.
Samotné akvárium vybírejte především podle nároků ryb, které plánujete chovat. Obecně platí, že čím více prostoru rybám dopřejete, tím lépe. Malá akvária mohou rybky stresovat, navíc je těžší v nich docílit biologické rovnováhy mezi všemi jeho obyvateli.
Jak založit akvárium v 7 krocích
Pokud již máte vše potřebné, je načase podívat se na to, jak akvárium založit. Postupujte podle následujících kroků a vytvořte působivý vodní svět, ve kterém se bude rybkám skvěle dařit.
1. Příprava akvária
Nové akvárium vybalte a otřete vlhkým hadříkem, abyste ho zbavili případného prachu. Poté na něj přilepte pozadí a umístěte ho na bezpečné místo, ideálně dostatečně daleko od topení a oken. Akvárium by vždy mělo stát na vyrovnávací podložce nebo rámu, aby po naplnění vodou neprasklo. Na dno nasypte propláchnutý akvarijní štěrk či substrát.
2. Přidejte dekorace
Naplňte akvárium dekoracemi, které jste zakoupili. Základem bývají kořeny a kameny, které působí velmi pěkně v akváriích všech velikostí. Všechny dekorace opláchněte od případných nečistot teplou vodou bez použití mýdel či chemikálií. Nelekejte se, kořeny mohou zpočátku mírně zbarvovat vodu. To však s pravidelným vyměňováním vody postupem času ustane.
3. Naplňte akvárium vodou
Napusťte do akvária vodu tak, aby bylo naplněné zhruba do poloviny. Plňte jej pokud možno pomalu, abyste zbytečně nevířili štěrk.
4. Přidejte živé rostliny, filtr a ohřívač
Pokud v akváriu chcete mít živé rostliny, nyní je ten správný čas pro jejich nasázení. Nainstalujte také filtr a ohřívač. Zatím je nechejte vypnuté, jinak riskujete poškození.
5. Dopusťte vodu
Nyní do akvária doplňte vodu tak, aby sahala přibližně tři centimetry pod jeho okraj. Zapněte ohřívač a filtr. Správná teplota vody závisí na druhu rybiček, které budete chovat. Obecně se za vhodnou teplotu vody v akváriu považuje 23 až 26 °C.
6. Přidejte akvarijní přípravky
Přidejte přípravek pro úpravu vody, prospěšné bakterie a případně také hnojivo na rostliny. Při dávkování se řiďte instrukcemi na obalu každého přípravku.
7. Nasaďte rybičky
Zpočátku může být voda v akváriu kalná, nicméně během týdne se díky filtraci vyčistí. Jakmile je voda čirá, můžete nasadit rybičky.
Péče o akvárium
Tolik k tomu, jak založit akvárium. Nyní je vhodné alespoň stručně popsat, jak se o akvárium správně starat.
Výměna vody a čištění
Vodu je třeba měnit jednou za týden až 14 dní. Výměnu vody rovnou spojte s odkalením dna, které se provádí pomocí tzv. odkalovače. Při této proceduře vždy vypněte filtr i ohřívač. Vypouštění a napouštění vody si lze usnadnit s využitím hadice.
Pokud máte zahradu či pokojové rostliny, využijte starou vodu na zalévání. Nová voda by měla být odstátá, aby neobsahovala chlor.
Při každé výměně vody rovnou vyčistěte také skla, nejlépe houbičkou, akvarijní stěrkou nebo magnetickou škrabkou.
Dále je potřeba vyčistit filtr a filtrační náplně. Ty jemně properte v odpuštěné akvarijní vodě, ne vodovodní. Ždímejte je jen velmi opatrně, abyste se zbytečně nezbavili prospěšných bakterií, které se na filtrech usazují.
Péče o živé rostliny
Akvarijní rostliny čas od času zaštípněte, popřípadě zbavte starých listů. Nezapomeňte také na to, že aby dobře prospívaly, potřebují nejen optimální množství světla, ale také dostatek oxidu uhličitého. Přidávejte ho do vody pomocí tlakových lahví, případně pořiďte alespoň tekutý uhlík.
Akvarijní přípravky
Na závěr zapněte filtr a ohřívač a přidejte do vody akvarijní přípravky (hnojivo, přípravek na úpravu vody, bakterie).
Celý proces opakujte každý týden až 14 dní. Odměnou vám bude impozantní vodní svět se šťastnými rybičkami, křišťálově čistou vodou a prospívajícími rostlinami.