Přemýšlíte nad tím, jakou barvou vymalovat pokoj vašemu dítěti? To je dobře, protože i když to na první pohled nemusí být zřejmé, barvy v pokoji na nás mají velký vliv. Jak tedy vymalovat dětský pokoj, aby byl tento vliv pozitivní?
Jak vymalovat dětský pokojíček?
Děti mají barvy rády, a to hlavně barvy hodně výrazné a syté. Doporučení psychologů pro barvu pokoje je však trochu jiné – barvy ano, ale spíše světlé, pastelové a tlumené. Příliš křiklavé barvy mohou narušovat soustředění dítěte, které pak nebude schopné se v pokoji učit. Ze stejného důvodu také není vhodné kombinovat v dětském pokoji příliš mnoho barev. Dvojnásob byste se těchto zásad měli držet, pokud má vaše dítě sklony k hyperaktivitě.
Jak vymalovat dětský pokoj pro kluka a pro holku
Dětský pokoj by měl být hlavně veselý. Proto se vyhněte příliš obyčejné bílé a smutným tónům béžové, hnědé či šedivé, ale vsaďte na světlé pastelové odstíny. Při volbě barvy do dětského pokoje samozřejmě hraje roli také to, zda je vaše ratolest holka nebo kluk.
Do holčičího pokoje jsou ideální barvy například světle růžová, lososová, světle oranžová, liliová či světle žlutá. V klučičím pokoji se pak bude vyjímat světle modrá či světle zelená, případně rovněž světle oranžová či žlutá. Dejte si pozor hlavně na to, aby barvy nebyly příliš křiklavé a tmavé.
Jakou barvu do dětského pokoje?
Existují také různé teorie o tom, jaké pocity v nás jednotlivé barvy vyvolávají. Například byste při malování pokojů (a nejen těch dětských) měli obloukem vyhýbat červené, jelikož v lidech prý vyvolává agresivitu. Neradno je si zahrávat také s černou, která v nás může vzbuzovat negativní emoce. Tato doporučení vycházejí z čínského učení Feng-shui, které je sice velmi staré, ovšem v posledních letech stále získává na popularitě.
Jak vymalovat dětský pokoj podle Feng-shui
Jakou barvu tedy zvolit do dětského pokojíčku podle Feng-shui? Černou a červenou rozhodně ne. Ale kterou ano? Nemusíte se omezovat jen na jednu barvu, ale zvolit třeba tři. Psychologové totiž doporučují, aby byl dětský pokojíček rozdělen do tří zón – zóna na hraní, zóna na spaní a zóna na učení.
Do zóny na učení bude podle Feng-shui ideální žlutá, která podporuje myšlení, stimuluje kreativitu a dodává pocit sebejistoty. V zóně na spaní se zase bude vyjímat modrá, jež navozuje pocit bezpečí a stability. Do zóny na hraní je pak možno zvolit například zelenou, která je barvou harmonie a klidu či veselou oranžovou, která je barvou komunikace a hravosti.
Nechat dítě vybrat samotné?
Pokud už je vaše dítě starší, pak byste ho samozřejmě neměli při výběru barvy obcházet. Je dobré, když je rozhodnutí kompromisem. Nechte mu nejprve volnou ruku a pak se o jeho volbě pobavte, nebo mu naopak nejprve navrhněte své řešení. Ovšem s konečným verdiktem musí dítě souhlasit – přece jen v tom pokoji bude bydlet. Navíc ho jistě bude těšit, že se smí na rozhodování podílet.