Menu
LivingMag.cz
Koupelna

Jak vybrat bojler, se kterým ušetříte

Správně zvoleným zásobníkovým ohřívačem vody se dá ušetřit nejen spousta starostí. Pokud vyberete bojler vhodného objemu i umístění a budete mu věnovat náležitou péči, můžete si ušetřit mnoho trápení i financí, které by zmizely při dalším vyúčtování.

Jaký vybrat objem bojleru

Správně zvolenou velikostí bojleru se dají ušetřit nemalé peníze. Nejlepší je vybírat bojler tak, aby voda, která se v něm nahřála, byla i spotřebována. Díky tomu nebude docházet ke ztrátě energie jejím opětovným nahříváním.

Jak ale vybrat vhodnou velikost zásobníkového ohřívače vody pro vaši domácnost? Obvykle se uvádí že pro 1 – 2 osoby v domácnosti je dostačující bojler do 120 l. Bojler 80 l už by mohl být příliš malý a nemusel by stačit na nárazovou spotřebu teplé vody, například když se jde sprchovat více osob po sobě a zároveň se například umývá nádobí. Pro tří až čtyřčlennou domácnost by měl stačit bojler do 200 l a pro větší domácnosti pak volit zásobníky více než 200 l.

Důležitým aspektem je spotřeba teplé vody v domácnosti. Někteří si vystačí se sprchou a nádobí myjí v myčce, pak není problém volit bojler o nižších objemech. Ale v domácnostech, kde se nádobí myje ručně a často se napouští vana, je dobré vybrat bojler s větším objemem. Není nic horšího, než se večer mýt pod studenou vodou.

Počet členů domácnosti a velikost bojleru:

  • 1 – 2 členové: objem do 120 l
  • 2 – 4 členové: objem do 200 l
  • více jak 4 členové: objem nad 200 l

Jaké umístění bojleru je nejvhodnější

Bojler na vodu může mít horizontální (ležaté) nebo vertikální (stojaté) umístění. Elektrický zásobníkový ohřívač vody s vertikálním umístěním zabere více místa, ale zase je efektivnější v ohřevu vody a energeticky úspornější. Svislé bojlery je možné zvolit i ve SLIM verzi, která se hodí i do stísněných prostor. Horizontální bojlery se dají umístit i do méně přístupných prostor, ale v ohřevu vody jsou o něco méně efektivní. Velký výběr bojlerů najdete u prodejce Wterm.

Tip na bojler o 120 litrech:

Stojatý bojler FEZ 120 je určený k závěsné montáži na stěnu. Funguje na tlakovém principu a je tedy možné ho připojit k více odběrným místům. Bojler je opatřen termostatem, díky kterému se sám vypne při dosažení nastavené teploty.

Tlakový nebo beztlakový bojler?

Tlakový ohřívač vody je možné připojit k více odběrným místům. Konkrétně se jedná například o jeden bojler, který rozvádí teplou vodu po celém domě. Oproti tomu beztlaké zásobníkové ohřívače vody je možné připojit jen k jednomu odběrnému místu. V tom případě se u odběrného místa volí bojlery o menším objemu a díky krátké cestě teplé vody k místu odběru nedochází k výrazným tepelným ztrátám. Pro funkci beztlakových ohřívačů je nutné pořízení speciální vodovodní baterie. Na místa, kde je velmi nízká nebo nárazová spotřeba vody by se mohl hodit také průtokový ohřívač. Více v tomto článku

Tip na bojler o 200 litrech:

Ležatý bojler FEZL 200 se instaluje na stěnu. Je chráněn polyuretanovou pěnou, která má zvýšenou izolační schopnost. Tento horizontální bojler je vybaven aktivní anodou, která chrání proti korozi. Zabudovaný termostat pomahá vypnout nahřívání vody při dosažení nastavené teploty a v případě snížení teploty v bojleru nahřívaní zase spustí.

Tipy, jak ušetřit s elektrickým bojlerem

V dnešní době, kdy jsou ceny energií vysoké, je každé ušetření v domácím rozpočtu znát. Vhodným nastavením bojleru můžete výrazně snížit spotřebu elektrické energie.

4 tipy na finanční úsporu

  • zvolit ideální velikost bojleru a jeho umístění,
  • neohřívat vodu na příliš vysokou teplotu,
  • umístit bojler co nejblíže k odběrnému místu,
  • bojler i trubky dobře izolovat.
Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat bojler, se kterým ušetříte