LivingMag.cz

Jak správně umístit televizi? Víme, kam s ní na skřínku i na zeď

Jak správně umístit televizi
Zdroj: Pixabay

Koukáním na televizi stráví průměrný Čech zhruba 4 až 5 hodin denně a televize je nezbytnou součástí většiny českých domácností. Pokud mezi takové patříte i vy, měli byste jí dopřát adekvátní místo. Jak správně umístit televizi. V našem článku vám poradíme, kam s ní, ať už jí chcete dát na stolek, anebo na zeď.

Jak umísit TV? Podle oken

Asi nejdůležitější zásadou pro adekvátní umístění televize je, že by nikdy neměla stát proti zdroji denního světla – tedy proti oknu. Jinak vám do ní bude svítit sluníčko a vy v ní nic neuvidíte. Proto televizi umisťujte alespoň kolmo vzhledem k oknu.

A jak daleko by televize měla být od diváka? Obecně platí, že na televizi byste se měli dívat zhruba z trojnásobné délky uhlopříčky televize – takto je to doporučováno u plazmy, LED i LCD televize. Dále však platí také pravidlo, že čím vyšší rozlišení televize má, o to více můžete doporučovanou vzdálenost v případě potřeby zkrátit.

Jak správně umístit televizi – na televizní stolek

Při umisťování televize myslete také na to, že televize neváží zrovna málo (zejména plazmové televize jsou poměrně těžké). Potřebuje pevný podklad, který ji unese – nechcete přece, aby vám spadla a rozbila se. Nejjednodušším řešením je umístit televizi na stolek či skřínku, která má výšku zhruba 50 cm. Takovým stolkům se někdy také říká televizní a i v obchodech s nábytkem je můžete najít pod tímto označením.

Není však nutné mít přímo něco, co se jmenuje televizní stolek, důležité je, aby onen kus nábytku měl adekvátní výšku a hlavně vaší televizi unesl. Na této variantě je šikovné to, že kabely hezky schováte za stolek a vše působí esteticky příjemně.

Jak vysoko umístit televizi na stěnu

I v případě umístění televize na stěnu platí, že spodní okraj obrazovky by měl být zhruba 50 až 60 cm nad zemí. Je šikovné dát televizi na místo, kde bude mít za sebou zásuvku a anténní výstup. Pokud z ní totiž budete natahovat kabely bůhví kam, bude to působit jako pěst na oko a celé kouzlo televize na zdi se ztratí. K zakrytí kabelů vedoucích z televize dolů je možné využít kabelovou lištu, případně si také pořídit držák na televizi s integrovanou policí na přístroje, které hodláte k televizi připojit.

Jak umístit televizi na zeď

Kromě místa  je potřeba vybrat adekvátní držák. Musí mít samozřejmě adekvátní rozměry na vaší televizi, ovšem je nutné zkontrolovat i jeho nosnost a porovnat ji s hmotností televize. Držák neumisťujte přímo ke zdi, ale nechte tam zhruba 10 až 20 cm mezeru. Ploché televize se totiž značně zahřívají a větší vzdálenost umožňuje lepší chlazení. Postupujte také vzhledem k tomu, zda budete chtít s televizí otáčet.1 Komentář Jak správně umístit televizi? Víme, kam s ní na skřínku i na zeď

  1. dobry den mam rohovou sedačku a umistění tv je 25cm od vedlejší zdi-nevím zda nebudu mít problém se dívat na TV pokud nebudu sedět čelně k tv.Roh sedačky jde souběžně se stěnou.je u stěny!prosím jaka by měla byt vzdálenost protější stěny od boku TV nemyslim vzdálenost čelní.děkuji za odpověď

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..