Dobrý spánek patří k základním předpokladům správného fungování našeho organismu. Přitom je důležitá nejen jeho kvantita, ale také jeho kvalita. Kvalitu spánku ovlivňuje řada věcí, mezi nimiž figuruje i tak zdánlivě nedůležitý faktor jako je umístění postele. Jak tedy postel nejlépe umístit, aby jste v noci spali jako miminko?
Pokud se vám večer špatně usíná, v noci špatně spí, anebo ráno špatně vstává (anebo všechno dohromady), může být důvodem to, že máte špatnou matraci. Anebo také to, že vaše postel stojí na špatném místě. Abyste druhou variantu mohli vyloučit, ujistěte se, zda vaše umístění postele splňuje všechna nepsaná pravidla pro dobrý spánek.
1. Jak správně umístit postel – do prostoru
Proudění vzduchu nám při spánku může způsobovat tuhosti svalů a bolesti hlavy, a to i když je jen nepatrné. A to se přesně děje, když je vaše postel umístěná těsně blízko okna, anebo těsně blízko dveří. I když jsou dveře a okna zavřená, přece jen v blízkosti nich obvykle proudí více vzduchu – izolace zkrátka nemusí být dokonalá. Proto se postel snažte umístit spíše do prostoru.
2. Umístit postel ke zdi?
Postel se hodně často umisťuje dlouhou stranou ke zdi. To je šikovné řešení pro menší pokoje, kde se každý metr počítá – postel uprostřed pokoje čelem ke zdi by zabírala nesmyslně moc místa. Pokud však sdílíte manželské lóže a ložnici se svou drahou polovičkou, postel ke zdi nedávejte – měla by být přístupná, ze všech stran, abyste se při ukládání ke spánku a vstávání nemuseli složitě přelézat.
3. Jak umístit postel v podkroví
U postelí v podkroví, které mají část střechy zešikmenou, bývá častým zvykem nasoukat postel právě pod ní. Někomu vadit nemusí, ovšem řada lidí si při usínání v takto umístěné posteli připadá stísněně, což může vyvolávat negativní pocity. Postel tedy raději dejte pod rovnou část střechy.
4. Jak umístit postel v dětském pokoji
I v dětském pokoji není vhodné umisťovat postel pod okno, a to nejen kvůli proudění vzduchu – pod oknem se dítě při spánku zkrátka nemusí cítit bezpečně. Naopak z pohledu pocitu bezpečí je ideální polohou umístění postele čelem ke zdi, která pak působí jako jakási podvědomá opora.
5. Jak umístit postel podle světových stran
Při umisťování postele je také dobré zamyslet se nad tím, na jakou světovou stranu bude vaše hlava při spánku mířit. Neexistuje jedno univerzální nejlepší řešení – naopak pro každého může být lepší jiná strana. Obecně však platí, že pro děti je vhodná orientace na východ, která podporuje růst a tvořivost. Pro starší osoby zase orientace na sever, díky které si mohou dopřát hluboký spánek.
6. Co nepatří do ložnice
Od kvalitního spánku vás může rušit zejména přemíra elektroniky ve vaší ložnici. Nejlepší by bylo, pokud byste ji všechnu přestěhovali do jiného pokoje. Jestliže to není možné, alespoň všechny přístroje na noc vypněte a vytáhněte z zásuvky.