Menu
LivingMag.cz
Rekonstrukce

Jak správně štukovat? S naším návodem to zvládnete hravě sami

mpr

mpr

4. 11. 2016

Štukování je jednou z možností, jak upravit omítku při rekonstrukci interiérů a úpravě vzhledu stěn. Je to práce, kterou zvládnete i vy sami doma bez nutnosti volat odborníky. Pojďme se podívat jak na to.

Co je to štuk a štukování?

Štuk neboli štuková omítka je definována jako směs jemného písku a vápna. Může být přidán i cement. Používá se jako finální omítka na stěny v interiérech i exteriérech bytů. Jestliže se chystáte využít štuk na interiéry, musí být použit dostatečně jemný písek pro dokonalou hladkost stěn.

Štukování – příprava místnosti

Vždy než se pustíte do samotného štukování, je nutné připravit místnost. Ideální by bylo, kdybyste z místnosti vyklidili všechen nábytek. Kde nic nepřekáží, tam se dobře pracuje. Myslete i na podlahy a koberce. Pokud není možné dát vše pryč, alespoň celé vybavení pečlivě zakryjte, aby nedošlo k jeho znehodnocení.

Nyní přistoupíme k přípravě samotných zdí. Stěny musí být zbaveny původního štuku. Stejně tak musíte odstranit staré tapety, pokud je máte. Někdy může být problém s jejich sundáním. V takovém případě je nejprve namočte a teprve tehdy, až budou vlhké, je začněte odlupovat. Dalším krokem je umytí stěn, protože nesmějí být mastné ani plné nečistot. K tomu vám stačí obyčejná voda a trochu prostředku na mytí nádobí.

Penetrace je nezbytná

Krok, který mnoho lidí ignoruje, ale je velmi důležitý. Penetrace zpevní podklad, na který pak štuková vrstva mnohem lépe přilne. Naneste na stěny penetraci válečkem či štětkou, a jakmile zaschne, můžete přistoupit k samotnému štukování.

Štukování stropu– postup práce

Štuk si rozmíchejte v nádobě podle návodu. Ideální je, když si koupíte již hotovou směs, se kterou nemusíte vůbec nic dělat. Jestliže se chystáte štukovat i strop, začněte jím. Pomocí menšího natahováku začnete na okrajích stropu. Následuje velký ocelový natahovák, kterým nanesete štuk na velké plochy. Nanášejte vždy jen slabou vrstvu a nabírejte jen malé množství, protože jinak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk nejdříve vtlačujte do stropu a poté uhlazujte. Ovšem opatrně, aby se vám netrhal. Štuk nechte zavadnout a stejně natáhněte druhou vrstvu, která půjde mnohem lépe. Nikde se nesmí objevit propadlá či vystouplá místa.

Až uvidíte, že štuk začíná místy světlat, přichází čas na rozmytí. Na to použijte molitanový filc. Namočte ho ve vodě a točte s ním po stropě. Sílu tlaku vyvíjejte podle toho, zda přejíždíte po měkkém štuku nebo tvrdším. Opatrně ať ho nevymyjete příliš. Jestliže vznikne někde propadlina, naneste na ni nový štuk a až zavadne, rozmyjte ho do okolní plochy.

Štukování zdí

Stejně jako strop udělejte i stěny. Tam se vám bude pracovat mnohem lépe. Začněte zespodu od země natahovat asi 1,5 metrů dlouhý pás a snažte se s ním vyjet co nejvýše. Takto natáhněte celou stěnu, a jakmile začne štuk zasychat, dejte se znovu do rozmývání. Opatrní buďte v rozích, které jsou poměrně problematické, a musíte se na ně více soustředit. Až štuk dobře zaschne, omeťte ho smetákem.

Rady a triky

Jestliže štukujete poprvé, bude nejlepší začít nějakou místností, kterou příliš nepoužíváte a není ani nikterak veliká. V případě, že tato možnost není, začněte s vyhlazováním v místě, kde to není vidět nebo tam bude stát později nábytek. Následné opravy jsou viditelné a může chvíli trvat, než získáte dostatečný cvik. Hlazení neprovádějte až po dokončení celé místnosti, protože štuk by byl již příliš vyschlý. Každou stěnu vyhlaďte hned po jejím dokončení.

Štukování – závěrečné práce

Po nanesení štuku, vyhlazení a dostatečném vyschnutí můžete začít s malováním barvou. Počítejte s tím, že ze začátku bude barva vypadat nerovnoměrně a budou prosvítat světlejší místa. Je to normální. Až zeď dostatečně proschne, během několika dní skvrny zmizí a barva zůstane jednolitá.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

Jak správně štukovat? S naším návodem to zvládnete hravě sami