Menu
LivingMag.cz
Koupelna

Jak správně silikonovat v koupelně? S námi to zvládnete

mpr

mpr

11. 11. 2016

Zatéká vám voda za umyvadlo, vanu nebo sprchový kout? Trápí vás popraskané nebo začernalé spáry? Jak se takového problému rychle a jednoduše zbavit? Není potřeba náročné a drahé rekonstrukce. Stačí se zbavit starého silikonu a dát nový. Jak na to?

Jak správně silikonovat v koupelně – zvládne to i začátečník

Když jsou staré spáry špatné, je potřeba vyměnit silikon utěsňující spáru mezi vanou a stěnou. Určitě nechceme tvrdit, že je to práce naprosto jednoduchá, ale dá se zvládnout a s našimi vychytávkami si můžete mnohé usnadnit. Koupelna a záchod by měla být ta nejhygieničtější místa v domě nebo bytě. Ne vždy tomu tak je. V okolí vany, umyvadla či sprchového koutu se každodenním vlivem vody po čase silikon opotřebuje a vzniknou malé trhlinky či škvírky. V nich se může držet voda a odtud je už jen krůček ke vzniku plísní ve spárách.

Výběr správného silikonu

V obchodech je k dostání mnoho různých silikonů. Vybírat  musíte pečlivě a hlavně takové, se kterými budete mít co nejméně práce. Naštěstí jsou dnes nové silikony velmi kvalitní. Výrobci myslí nejen na pohodlí při aplikaci, ale i na ochranu spár proti vlhkosti a plísním. Pro správnou aplikaci silikonu potřebujete aplikační pistoli. Také jsou k dispozici opravné hmoty na bázi silikonu, které koupíte už v natlakované aplikační kartuši, kdy už nepotřebujete žádnou aplikační pistoli.

Odstranění původního silikonu

Nejhorší z celého procesu je první krok. Novou hmotu nemůžete aplikovat na starý silikon. Spáry je nutné pečlivě zbavit veškerého starého silikonu. Jedná se o nejnáročnější část celých prací. Nejlepší je začít na kraji nebo v místě, kde je stará vrstva velmi poškozená. Použít můžete nůž nebo existují speciální škrabky na starý silikon. Buďte opatrní, abyste nepoškodili ostatní spáry. Je potřeba vyčistit opravovaná místa skutečně pečlivě. Nový silikon by pak nemusel dokonale přilnout. Pečlivost je rozhodně na místě.

Nanesení nového silikonu

Nyní přejdeme k jednodušší práci. Vezměte aplikační pistoli s vhodným silikonem nebo opravnou hmotu a začněte s nanášením od kraje, pokračujte přes rohy okolo celé vany, dokud nedojdete na konec.

Závěrečná úprava – vyhlazení

Nyní je čas na závěrečnou úpravu. Nejlepší je vyhladit silikon prstem. Použít je možné i hladítko, ale nejde to s ním tak dobře. Vyhlaďte celé místo pečlivě. Čím bude povrch hladší, tím více budou spáry odolávat vodě a plísním. Jestliže bude v některých místech příliš moc hmoty, odstraňte ji zase prstem. Nyní budou vaše spáry dokonalé. Na tuto činnost vám stačí odhadem dvě hodiny. Takto můžete opravit místa kolem vany, sprchového kouty či umyvadla nebo toalety. Dokonce i v kuchyni okolo dřezu nebo tam, kde pracovní deska nasedá na stěnu.

Rada na závěr

Když děláte se silikonem poprvé, je lepší si nejdříve vyzkoušet aplikaci silikonu nanečisto, třeba na tvrdý papír na stole a vyhladit ho prstem. Tím získáte trochu praxe a hned vám půjde všechno lépe. Opravy nemusí být tak složité a spoustu věcí si zvládnete doma udělat sami. Stačí jen vědět jak na to a vybrat si dobré pomocníky.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Jak správně silikonovat v koupelně? S námi to zvládnete