Spánkem trávíme zhruba jednu třetinu svého života, proto bychom si to, na čem spíme, měli pečlivě vybírat. Na nekvalitní matraci se totiž nejen méně pohodlně spí, ale dokonce nám může přivodit také zdravotní problémy, jako je například bolest zad. Jak si správně vybrat matraci? Máme pro vás rady, díky kterým se nespletete.
1. Na co myslet před výběrem matrace
Pokud si pořizujete novou matraci, ale nikoli novou postel, pak je přirozeně nutné vybrat takovou matraci, aby se vám do postele vešla. Ještě než tedy začnete lustrovat obchody s matracemi, zjistěte si nejen rozměry, ale také typ a nosnost roštu ve vaší posteli.
2. Jak vybrat matraci podle ceny
Vysoká cena automaticky neznamená vyšší kvalitu, ovšem velmi levné matrace by vám měly být ihned podezřelé. Rozhodně si nekupujte matraci za méně než 1 000 Kč, to jsou vyhozené peníze. Kvalitní matraci obvykle neseženete za méně než 1 500 Kč. Do svého spánku se však vyplatí investovat – kvalitní matrace vám může vydržet klidně i 10 let.
3. Jak vybrat dobrou matraci podle materiálu
Klasice ve formě pružinových matrací už odzvonilo. Dnes patří k nejoblíbenějším matrace latexové a matrace pěnové. Latexové matrace jsou hypoalergenní, velmi pružné a dokáží si dlouhodobě udržet svůj tvar. Latexová matrace se jen tak neproleží, a proto se z latexu často dělají ortopedické matrace.
Pokud se však rozhodnete pro latexovou matraci, neměla by být vyšší než 15 cm, jinak se již plně neprojevují její vlastnosti. Není také vhodné ji kombinovat s tvrdým podkladem, ale nejlépe s lamelovým roštem. Nevýhodou latexových matrací je, že jsou kvůli uzavřeným pórům jsou neprodyšné a neumí tak zabránit hromadění vlhka a tepla.
4. Jak vybrat pěnovou matraci
Naopak velkou prodyšností se díky otevřeným pórům vyznačují pěnové matrace. Ty jsou také dnes nejprodávanější. Patří sem hlavně matrace z paměťové neboli líné pěny (dále se jí říká také viskoelastická či termo pěna), která se přizpůsobí tělu, přičemž pomalé vracení do původního stavu zabraňuje proleženinám. Pěnové matrace v sobě často kombinují HR pěnu (studenou pěnu) a PUR pěna (polyuratenová pěna).
HR pěna má dobré termoregulační vlastnosti a prodyšnost, PUR pěna se zase vyznačuje vysokou stálostí tvaru a pružností. Matrace s obyčejnou PUR pěnou se však nehodí do vlhkého prostředí, a to díky své menší prodyšnosti – v tom případě je nutné volit matraci z perforované PUR pěny.
5. Jak vybrat matraci – zdravotní vs. ortopedická
U matrací se můžete často setkat s přívlastky jako zdravotní či ortopedická. Jaký je v tom rozdíl? Zdravotní matrace je matrace opatřená určitým certifikátem například na hypoalergenní či jiné hygienické vlastnosti. Pokud na takovou narazíte, podívejte se, na co vlastně certifikát má. Naproti tomu ortopedické matrace by měla zajistit adekvátní oporu páteře a být testovaná na správné rozložení váhy těla.