×
LivingMag.cz

Jak položit plovoucí podlahu? Víme, jak to zvládnete bez řemeslníka

Jak položit plovoucí podlahu
Zdroj: Pixabay

Moderní laminátové plovoucí podlahy nejsou jenom pěkným doplňkem interiéru, který se snadno udržuje. Mezi jejich výhody patří také to, že k jejich položení nemusíte platit drahého řemeslníka – zvládnete to totiž sami. Jak položit plovoucí podlahu své pomocí? Přinášíme vám návod krok za krokem.

Jak položit plovoucí podlahu – materiál a pomůcky

Nejprve si připravte vše, co budete k pokládání plovoucí podlahy potřebovat. Kromě laminátových desek, z kterých budete skládat podlahu, ještě můžete využít parotěsnou fólii a silikon na parkety. Co se týče nářadí a pomůcek, mějte po ruce:

  • kladivo
  • vrtačku
  • táhlo a skládací metr
  • pilka
  • distanční klíny

Jak položit plovoucí podlahu – první řada

Při pokládání první řady je potřeba uříznout pero na podélné straně, aby bylo možné prkno položit ke zdi. Spáry ve velikosti asi 1 až 1,5 cm zajistěte distančními klíny a zkuste položit i ostatní desky. Poslední desku otočte o 180 stupňů, přiložte ke stěně a uřízněte v úrovni předposlední desky tak, abyste mohli dokončit první řadu (zbylý kus desky pak můžete použít na začátek druhé řady, ovšem jen v případě, že je alespoň 40 cm dlouhý). Nyní použijte táhlo na stáhnutí desek čelní stranou k sobě. U první řady je mimořádně nutné sledovat, aby šla souběžně se stěnou a byla dokonale rovná. V opačném případě bude křivá celá podlaha.

Jak položit plovoucí podlahu – poslední řada

Po tom, co máte složenou první řadu, můžete pokračovat skládáním dalších řad stejným způsobem. Vždy si čela desek u stěny zajišťujte pomocí distančních klínů. Až budete na druhém konci místnosti, je potřeba si přesně změřit potřebnou šířku poslední řady. Prkna poté odříznete na požadovanou šíři a položte poslední prkno pomocí táhla.

Jak položit plovoucí podlahu u topení

Pokud potřebujete položit podlahu u topenářských trubek, nejprve si přeříznete prkno na vzdálenost až ke stěně. V místě trubek si označte polohu a potom vrtačkou vyvrtejte otvory (o 1 cm větší než trubky). V polovině děr pak desku přeřízněte, abyste mohli prkno položit kolem trubek. Odříznutý kus je nutné přilepit a dilatační spáru zajistit klínem.

Jak položit plovoucí podlahu u dveří

Při pokládání plovoucí u dveří se musíte poprat s dveřní zárubní. Pokud máte dveřní zárubeň dřevěnou, je možné ji zkrátit tak, aby bylo možné pod ní jednoduše podsunout laminátovou desku. V tom případě si na pomoc vezměte pilu čepovku nebo pilu ocasku. Nejjednodušeji to uděláte tak, že si k zárubni přimáčknete prkno a podle jeho výšky vedete řez pily.

Jestliže máte dveřní zárubeň kovovou, pak vám nezbývá nic jiného, než podle ní uříznout laminátovou desku. Přitom je potřeba brát ohled na dilatační spáru – ve velikosti zhruba 1 až 1,5 cm – kterou poté vyplníte silikonem na parkety.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..