Menu
LivingMag.cz
Rekonstrukce

Jak položit plovoucí podlahu? Víme, jak to zvládnete bez řemeslníka

mpr

mpr

17. 10. 2016

Moderní laminátové plovoucí podlahy nejsou jenom pěkným doplňkem interiéru, který se snadno udržuje. Mezi jejich výhody patří také to, že k jejich položení nemusíte platit drahého řemeslníka – zvládnete to totiž sami. Jak položit plovoucí podlahu své pomocí? Přinášíme vám návod krok za krokem.

Jak položit plovoucí podlahu – materiál a pomůcky

Nejprve si připravte vše, co budete k pokládání plovoucí podlahy potřebovat. Kromě laminátových desek, z kterých budete skládat podlahu, ještě můžete využít parotěsnou fólii a silikon na parkety. Co se týče nářadí a pomůcek, mějte po ruce:

  • kladivo
  • vrtačku
  • táhlo a skládací metr
  • pilka
  • distanční klíny

Jak položit plovoucí podlahu – první řada

Při pokládání první řady je potřeba uříznout pero na podélné straně, aby bylo možné prkno položit ke zdi. Spáry ve velikosti asi 1 až 1,5 cm zajistěte distančními klíny a zkuste položit i ostatní desky. Poslední desku otočte o 180 stupňů, přiložte ke stěně a uřízněte v úrovni předposlední desky tak, abyste mohli dokončit první řadu (zbylý kus desky pak můžete použít na začátek druhé řady, ovšem jen v případě, že je alespoň 40 cm dlouhý). Nyní použijte táhlo na stáhnutí desek čelní stranou k sobě. U první řady je mimořádně nutné sledovat, aby šla souběžně se stěnou a byla dokonale rovná. V opačném případě bude křivá celá podlaha.

Jak položit plovoucí podlahu – poslední řada

Po tom, co máte složenou první řadu, můžete pokračovat skládáním dalších řad stejným způsobem. Vždy si čela desek u stěny zajišťujte pomocí distančních klínů. Až budete na druhém konci místnosti, je potřeba si přesně změřit potřebnou šířku poslední řady. Prkna poté odříznete na požadovanou šíři a položte poslední prkno pomocí táhla.

Jak položit plovoucí podlahu u topení

Pokud potřebujete položit podlahu u topenářských trubek, nejprve si přeříznete prkno na vzdálenost až ke stěně. V místě trubek si označte polohu a potom vrtačkou vyvrtejte otvory (o 1 cm větší než trubky). V polovině děr pak desku přeřízněte, abyste mohli prkno položit kolem trubek. Odříznutý kus je nutné přilepit a dilatační spáru zajistit klínem.

Jak položit plovoucí podlahu u dveří

Při pokládání plovoucí u dveří se musíte poprat s dveřní zárubní. Pokud máte dveřní zárubeň dřevěnou, je možné ji zkrátit tak, aby bylo možné pod ní jednoduše podsunout laminátovou desku. V tom případě si na pomoc vezměte pilu čepovku nebo pilu ocasku. Nejjednodušeji to uděláte tak, že si k zárubni přimáčknete prkno a podle jeho výšky vedete řez pily.

Jestliže máte dveřní zárubeň kovovou, pak vám nezbývá nic jiného, než podle ní uříznout laminátovou desku. Přitom je potřeba brát ohled na dilatační spáru – ve velikosti zhruba 1 až 1,5 cm – kterou poté vyplníte silikonem na parkety.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak položit plovoucí podlahu? Víme, jak to zvládnete bez řemeslníka