Menu
LivingMag.cz
Koupelna

Jak na dřevo v koupelně? Přírodní estetika vyžaduje chemii

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

21. 2. 2024

Tradičně se v našich koupelnách dřevo moc nepoužívá. Ne každý má však rád ten studený lesk keramických kachliček. Vědomé a promyšlené zařazení dřeva do interiéru koupelny funguje skvěle a povznese ji na opravdové místo relaxace. Co musíte vědět předem, aby vám dřevo ve vlhké koupelně dlouho vydrželo?

Koupelnový nábytek: Dřevo dodá útulnost

Keramické obklady jsou sázka na jistotu. Pokud ale preferujete něco útulnějšího a na pohled přívětivějšího, nemusíte se této tradice držet. Prohlédněte si třeba obrázky oblíbené kombinace materiálů do koupelny dřevo-beton. Takové spojení v sobě nese estetickou jednotu chladnější a teplejší barvy, tvrdšího a měkčího, jinu a jangu. Vyhrajte si s designem koupelny!

Dřevo do koupelny dostanete nejjednodušeji jakožto materiál úložných prostor. Skříňky k umyvadlu jsou snadno k dostání v laminátovém provedení, které je hladké a odolné. Sáhnout můžete i po nábytku z MDF. Takováto možnost je vhodnou variantou, se kterou dostanete do místnosti trochu té „dřevěné“ estetiky, aniž by to bolelo peněženku. Masivnímu dřevu se však takový nábytek nevyrovná kvalitou ani přírodním vzhledem. Chcete-li opravdový dřevený nábytek, dbejte našich rad na výběr a údržbu – platí to podobně u skříněk jako u obložení.

S čím u dřeva musíme obecně počítat, je jeho schopnost absorbovat vodu, ohebnost a riziko praskání či hniloby. Zkrátka je živé – proto je ostatně máme rádi. Špatně zvolené a špatně ošetřené dřevo se bude nejen deformovat, ale také v neustále navlhlém stavu poskytne živnou půdu plísním, bakteriím, případně hmyzu. Ani to nejlepší navíc neobstojí v případě nedostatečného větrání. Jestliže nemáte v koupelně okno a nefunguje vám dobře ventilace, budete se muset spokojit s laminátovou skříňkou u umyvadla. S dobrým větráním se však člověku otevře spousta dveří k pravé dřevěné koupelně.

Dřevo vhodné do koupelny a vlhkého prostředí

Málokdo ví, že za těch správných podmínek můžete použít takovýto organický materiál i na obklad. Dřevo koupelnu o to více zútulní a chceme-li, přiblíží její vizuální dojem třeba romantické severské sauně. Nebo si představte třeba koupelnu v pěkné lesní dřevěnce. Kdo v něčem takovém bydlí, jistě si cení útulné atmosféry v jejích stěnách a nepatlá po stěnách omítku. Nemusí však ani dláždit koupelnu, dokáže-li si se dřevem správně poradit.

Prvním důležitým krokem je vybrat správné dřevo do vlhkého prostředí. Každému stromu svědčí trochu něco jiného a na každém druhu stromu se celulóza ukládá trochu jinak. Některá dřeva jsou vůči vodě odolnější než jiná. Sáhněte po teaku či massarandubě – potřebujete zkrátka tvrdé exotické dřevo zvyklejší na vlhko, než jsou naše dřeviny. Ujistěte se také, že vaše vzdušná vlhkost nebude přesahovat 60 %. Ušetříte si tím hodně starostí. Obrovskou roli však bude teď hrát spárování spojů a impregnace dřeva.

Jak ošetřit dřevo v koupelně proti vlhkosti?

Dřevěný obklad do koupelny je překrásný, ať už jako pruhovaná klasika, nebo v podobě důmyslné mozaiky. Nevěříte-li si s obezřetným používáním sprchové hlavice nebo chcete-li se zkrátka vyvarovat největšího rizika, můžete zkombinovat dřevo a klasický obklad. Dřevěný materiál by přišel tam, kde nepřijde do styku přímo s vodou šplouchající například z vany. Nejméně se doporučuje dřevo uvnitř sprchového koutu. I na suchých stěnách ale budete pro konzervaci tohoto přírodního materiálu potřebovat spoustu umělých materiálů a chemie. Vzdušná vlhkost je vysoká v celé místnosti.

Vašimi nejlepšími přáteli budou silikon, lepidlo a kvalitní lak či vosk. Precizní zaspárování je klíčové! Usazený sliz a plíseň bývají oříškem i ve starších keramických koupelnách, ale u dřeva jde opravdu o hodně. Do spár se voda dostává jako po másle a obklady se tak mohou začít rozkládat zevnitř. Z tohoto důvodu musíte také celoplošně stmelit s podložím případnou dřevěnou podlahu. Zajistěte i případné spoje u nábytku, který by měl mít přístup vzduchu i zezadu u stěny.

Věnujte nemalou pozornost i povrchové úpravě. Impregnace dřeva do koupelny se provádí například přírodním lněným olejem, tungovým olejem či voskem, ještě efektivní je ale polymer epoxid. Ochranu napuštěného dřeva proti vlhkosti byste měli jednou za pár měsíců obnovit. Povrch čistíme snadno vlhkým hadříkem s jemným čisticím prostředkem na dřevo. Vyhýbáme se „pískům“, které by povrch narušily! Pokud se škrábanec nebo prasklina vyskytne, místo co nejdříve chemicky ošetříme.

Rostliny do koupelny neboli živé dřevo

Nejjednodušší způsob, jak vnést do koupelny živou přírodu a dřevěný materiál, je umístit tam rovnou nějakou živou rostlinu. Počítejte s tím, že ne každá snese vlhký vzduch. Existuje však spousta vlhkomilných druhů, které vás mohou odměnit nejen krásou, ale i vstřebáváním vlhkosti, což brání růstu plísní. Máte-li tam dost místa a slunečního záření, ozdobte koupelnu třeba:

  • kapradinami
  • bambusem
  • dračincem
  • zlatou palmou
  • lopatkovcem
  • … nebo třeba řasokoulemi!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak na dřevo v koupelně? Přírodní estetika vyžaduje chemii