Menu
LivingMag.cz
Rekonstrukce

Jak kombinovat barvy v interiéru? Co do obýváku, co do ložnice

mpr

mpr

12. 10. 2016

Barvy do vašeho bytu byste si samozřejmě měli vybírat podle toho, jak se vám líbí. Ovšem neškodí se inspirovat tím, jaké barvy do jednotlivých částí interiérů doporučují odborníci na bytový design. Jak kombinovat barvy v interiéru? Přinášíme vám několik tipů pro inspiraci, jak si zařídit útulný domov.

Jak kombinovat barvy v interiéru? Podle Feng-šuej!

Říká se, že barvy, kterými jsou vymalovány pokoje v našem bytě, na nás mají velký vliv. Ten může být pozitivní, ale i negativní – a to i přesto, že třeba danou barvu považujete za svou nejoblíbenější. Ostatně o tomto tématu je i jedna velká kapitola z tradičního čínského učení Feng-šuej. Ať chcete nebo ne, něco na tom rozhodně je. Jak tedy na kombinaci barev v interiéru, abyste se doma cítili dobře a nestal se z vás zatrpklý člověk?

Kombinace barev v interiéru – ložnice

Do ložnice to chce barvu, která vás uklidní a ukolébá k spánku. Proto se sem hodí modrá, která je barvou klidu a harmonie. Vhodná je také zelená, která má rovněž uklidňující účinek. Navíc je to barva přírody a zdraví.

Kombinace barev v interiéru – kuchyň a jídelna

Modrá se naopak nehodí do kuchyně a jídelny, jelikož snižuje chuť k jídlu. Zelená se sem však hodí, protože obvykle jde o hlučnější místnosti, které tato barva dokáže utlumit. Nic zde nezkazíte ani neutrální bílou, kterou je možné použít všude, případně pastelovými odstíny, jako je světle žlutá či oranžová. Vhodná je sem také červená barva, která podporuje chuť k jídlu.

Kombinace barev v interiéru – obývací pokoj

Do obývacího pokoje jsou ideálními barvami žlutá či oranžová, které jej opticky prozáří a prosluní. Oranžová je veselá barva, která přitahuje pozornost. Žlutá je zase barva optimismu a intelektu, které podporuje myšlení – proto je vhodná také do pracovny či pokoje starších dětí. Naopak se vyhněte červené, která je na větších plochách příliš dráždivá.

Kombinace barev v interiéru – dětský pokoj

Červená není vhodná také do dětského pokoje, zejména pro hyperaktivní děti. Nejenže je rozdovádí ještě více, ale může u nich i vzbuzovat agresivitu. U dětského pokoje je vhodné jej rozdělit na tři zóny a poté volit barvy. Do zóny k učení se hodí žlutá, která jak již víme podporuje myšlení a také kreativitu. Do zóny na hraní volte klidnou zelenou či veselou oranžovou. Do zóny na spaní jsou pak ideální barvy jako do ložnice – uklidňující zelená či harmonická modrá. Odstíny by měly být spíše pastelové a světlé – výrazné barvy by mohly narušovat schopnost soustředění.

Jak kombinovat barvy v interiéru – opatrně s množstvím

Při malování se samozřejmě nemusíte omezovat jen na jednu barvu pro jeden pokoj. Je však dobré zvolit si jednu barvu, do které styl pokoje ladit, a kombinovat jí s neutrálními odstíny, například bílou, šedou či béžovou. Odvážnější mohou zvolit také černou, ovšem s ní opatrně – na větších plochách může působit depresivně. Nekombinujte více výrazných barev společně, působilo by to křiklavě, divoce a nepříjemně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak kombinovat barvy v interiéru? Co do obýváku, co do ložnice