Menu
LivingMag.cz
Rekonstrukce

Dům bez použitelných toalet, zápach, vícepráce – nekalé praktiky prodejců jímek

Pokud si plánujete pořídit pro svoji nemovitost jímku, měli byste být opatrní na nekalé praktiky některých výrobců a prodejců jímek. Není totiž všechno zlato, co se třpytí, a někdy se můžete dostat do nepříjemných situací, které vás budou stát nejen peníze, ale i nervy. U jímek to platí dvojnásob.

Pozor na kvalitu jímky

Při výběru jímky se vždy zajímejte o její konstrukci. Novým etalonem na trhu s plastovými jímkami jsou plastové svařované jímky s ocelovou konstrukcí, která extrémně zvyšuje odolnost vůči jílu i spodní vodě, což bylo donedávna nemožné. „Taková jímka přitom nemusí být drahá. Například naše nádrže z polypropylenu vyztuženého ocelovou konstrukcí mohou cenově konkurovat i běžným jímkám z lacinějších plastů,“ popisuje Josef Filgas z firmy Sineko, která jímky a nádrže na vodu vyvíjí, vyrábí a dodává.

Odpadní jímka

Plastové jímky jsou lehčí, ale také odolnější než betonové, navíc se snadněji instalují.

Rozhodující je materiál

Pokud chcete mít jistotu, že vaše jímka bude kvalitní a funkční, měli byste si vybrat takovou, která je vyrobena z odolného a trvanlivého materiálu. Nejčastěji se používají jímky z betonu nebo plastu. Betonové jímky jsou sice levnější, ale také těžší a náchylnější k praskání a prosakování. Plastové jímky jsou naopak lehčí, ovšem odolnější a snadněji se instalují. Rovněž zapomeňte na technický černý plast a upřednostněte nádrže z houževnaté světlé plastické hmoty. V každém případě byste měli požadovat certifikát o shodě s normami a zárukou na materiál i práci.

Naúčtování dopravy – zjistěte si konkrétní podmínky

Další věc, na kterou byste měli dát pozor, je doprava jímky. Někteří výrobci nebo prodejci vám nabídnou dopravu zdarma nebo za symbolickou cenu, ale pak vám účtují nadměrné poplatky za překročení váhových limitů nebo za složitost terénu. Proto byste si měli předem domluvit podmínky dopravy a podepsat smlouvu, kde budou uvedeny veškeré detaily a ceny.

Evergreen nepoctivých firem – vícepráce

Poslední bod, který byste měli sledovat, jsou tzv. vícepráce. Ty se týkají například připojení jímky k domovní kanalizaci, vyhloubení jámy pro jímku nebo zpevnění okolního terénu. „Někteří výrobci nebo prodejci vám slíbí tyto práce zdarma nebo za nízkou cenu, ale pak vám je účtují jako vícepráce s odvoláním na neočekávané komplikace nebo změny plánu,“ říká Josef Filgas z firmy Sineko, která jímky a nádrže na vodu dodává i s kompletní montáží „na klíč“. Proto byste si měli také předem sjednat rozsah a cenu těchto prací a podepsat smlouvu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dům bez použitelných toalet, zápach, vícepráce – nekalé praktiky prodejců jímek